320 minus 40 nebo 24 děleno 4, takové příklady si nechává prvák hradišťské soukromé základní školy Čtyřlístek speciálně pro sebe na vyžádání zadávat. Ty obyčejné prvňáčkovské by ho nudily. „Dokonce mi pomáhá s chystáním domácích úkolů a zvládá i připravit pro ostatní k řešení sudoku nebo komplikované bludiště,“ říká o něm jeho třídní učitelka, jíž malý génius sedí na klíně.

Podle ní z Tadeáše vyroste vědec. „Co jiného taky. Umí už sestrojit funkční lampu, před Vánocemi se mi zase došel pochlubit s elektrickými svíčkami na stromeček vlastní výroby. V matematice je minimálně tři roky před ostatními,“ chválí Tadeáše kantorka.

Nejoblíbenější věcí ze školních regálů je pro malého blonďáka dřevěná stavebnice. Staví z ní prý pasti na myši. „Na naší škole se mi líbí, že je soukromá. Na státní by na mě paní učitelky nebyly tak hodné,“ překvapuje vlastním bystrým úsudkem malý Tadeáš.

A jaké má plány s jeho oblíbenou matematikou? „Chci se propočítat až do milionu,“ odpovídá Tadeáš okamžitě.

Jeho vědeckou kariéru by možná mohl ohrozit fotbal. Zřejmě by však k tomu potřeboval lepšího trenéra. „Vždycky hraji s maminkou. Jenže ona to moc dobře neumí. Většinou kopne balon mimo branku,“ dodává nadaný prvák.