A jak je vidět, zájem o ni je velký. Podle slov Jiřího Durďáka je kapacita zaplněná. Procházím se wellness částí zabalená 
v prostěradle a potkávám stejně „oblečené" muže i ženy, muži převažují.

„Neměly by se do sauny sundávat šperky?" marně přemýšlím v duchu. Do sauny totiž moc často nezavítám. Pro jistotu sundávám náušnice a řetízky a netrpělivě čekám, co to ten saunový ceremoniál bude. Právě ten je totiž náplní dnešního večera. Nejlepší saunéři z republiky přijeli do Uherského Hradiště ukázat, jak vypadá zážitkové saunování. A to už kolem mě prochází indián a míří do finské sauny. Jak se později dovídám, kostýmy, hudba a další doplňky jsou nezbytné pro dokreslení ceremoniálu.

Finská sauna je zaplněná do posledního místa a Jaroslav Pallas, šestý v mezinárodním žebříčků saunérů obsahující tři sta jmen, přítomným ukazuje indiánský sen. Já se ale chystám na ptačí říši Judity Müllerové. Mezi ceremoniály se musí sauna vyvětrat a saunéři, stejně jako ostatní lidé, zchladit. Mnozí by si nejradši vyzkoušeli všechny ceremoniály, podle programu mají ale nárok na dva.

A to už nás zve dovnitř Pavel Hofrichter, kterému se přezdívá saunový mág. V České republice se zabývá osvětou zážitkového saunování. Přestože ceremoniály příliš nedělá, jeden si pro návštěvníky v Uherském Hradišti připravil. Po krátkém uvedení nás nechává v potemnělé místnosti už jen s Juditou Müllerovou. Ta je stylově oblečená do sukně připomínající listy, a stejně jako vrchní díl i sukni jí zdobí pírka.

„Připravila jsem si pro Vás dvě vůně, jedli a borovici," upozorňuje mladá saunérka a polévá kamna první vůní. V sauně je nepoměrně víc mužů než žen a je vidět, že platí obecné pravidlo, že ženy se více stydí. Sedí zabalené v prostěradle, zatímco muži mají prostěradlo spíše jen proto, aby měli na čem sedět. Nazelenalé světlo a tichá hudba dokresluje uklidňující atmosféru.

Judita Müllerová bere do ruky stočený ručník a mává s ním 
u stropu, snad aby rozehnala vůni i horkost. Při ceremoniálech saunéři právě pomocí ručníků zvyšující pocitovou teplotu, i když ve skutečnosti nestoupá. Judita si bere druhý a každého 
z nás postupně ovane. Při nečekaném poryvu vzduchu mi naskočí kůže, což mě překvapí.

Při zhruba osmdesáti stupních, které v sauně panují, je to nezvyklé. Každý pohyb saunérky je nacvičený a dohromady to vypadá jako jistý druh tance. Muž sedící vedle mě vytahuje rukavici bez prstů a otírá si obličej, ze všech přítomných pot doslova lije.

Těm, co nemají nohy na zemi, odkapává v pravidelném rytmu 
z palců. Někteří sedí se zavřenýma očima a relaxují. Proces 
s ručníky se ještě jednou opakuje, a pak už nás propouští.

Jen vstup na spojovací chodbu mezi saunami je osvěžující, ale stejně jako ostatní mířím pod sprchy. Ledová voda je obrovský šok, tak to ale má být. Je potřeba ze sebe spláchnout pot. Většina pak míří na terasu, kde je ochlazovací bazének. Také se tam jdu podívat, ale ledová sprcha mi stačila. S příjemně unaveným tělem mířím ven.

Související Saunování pomohlo Pavlu Hofrichterovi od nemocí