„Už nyní je sestavený přípravný výbor, který akci připravuje. Koncem května chceme dokončit příručku, kterou předáme právě v Gentu. Bude jakousi pozvánkou a zároveň i informačním materiálem o akci samotné, jejím programu, ale i o Veselí nad Moravou a jeho okolí,“ sdělil starosta Veselí nad Moravou a zároveň i člen přípravného výboru Miloš Kozumplík.

Do Belgie odjíždí i jeden z nejznámějších slováckých velocipedistů Josef Zimovčák, aby tam spolu se členy přípravného výboru převzal pomyslnou štafetu v pořádání. „Bude to nejen sportovní, ale i společenská událost pro celé Slovácko a především pro Veselí nad Moravou. Doteď se mistrovství konalo ve velkých evropských městech, a nyní přijedou světoví závodníci k nám na Slovácko,“ je pyšný Josef Zimovčák.

Čtyřdenní akce, která je v plánu mezi 22. až 26. květnem, má nabídnout bohatý program. Město očekává příjezd několika stovek příznivců cyklistiky i historie z celého světa.

„Obvykle se jezdívá vytrvalostní jízda až na sto mil, dále jízda elegance či menší projížďka, a pořádá se bleší trh s historickými předměty či součástkami na historická kola. Nechybí ani závod na anglickou míli. Poslední večer se pak koná rozlučkový galaprogram, při kterém se předává pomyslná štafeta pořadateli dalšího ročníku,“ vyjmenoval standardní program mistrovství veselský tajemník Jaroslav Miklenda.

Součástí akce je každý rok i vytrvalostní jízda. Její délku si může každý účastník vybrat. Možnosti jsou čtyři: 25, 50, 75 a 100 mil. Nejdelší trasu obvykle absolvují jen ti největší borci. V přepočtu totiž měří přes sto šedesát kilometrů. Trasa té veselské ukáže podle předsedy přípravného výboru, velocipedisty Josefa Zimovčáka, především krásy slovácké krajiny.

„O její konkrétní podobě stále ještě jednáme, ale pravděpodobně povede souběžně s trasou Baťova kanálu. Namyšlené už ale máme cíle vyhlídkové vyjížďky, při níž chceme účastníky zavézt do Uherského Hradiště, Blatnice, Hroznové Lhoty nebo Strážnice,“ uvedl Zimovčák s tím, že určitě má region co nabídnout.

O mistrovství světa historických kol IVCA Rally zatím nic neví manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě Jiří Durďák, okolo kterého by podle předběžných informací měli cyklisté jet. „Zatím se ke mně tato informace nedostala, ale určitě bychom se na akci rádi podíleli,“ nechal se slyšet Durďák.

Už nyní je jasné, že veselské mistrovství podpoří hojnou účastí členové Českého klubu velocipedistů sídlícího v Praze. „Je to největší událost roku, která se v této oblasti děje. Každý rok na ni naši členové vyrážejí, takže si ji rozhodně nenecháme ujít ani ve Veselí,“ přislíbil za klub Jan Šup. Kromě jezdců na vysokých kolech z Prahy nejspíš vyrazí také jezdci a jezdkyně na nízkých kolech. Vyjedou i na celodenní závod.

Mistrovství světa historických kol je sice podle Šupa prestižní záležitostí a pro přihlížející také zajímavou podívanou, účastníci ho ale vnímají spíše jako možnost setkat se s lidmi, které spojuje stejný koníček. „Nejedeme tam vyhrát, ale setkat se s lidmi, kteří jsou nám blízcí, vyřešit například technické problémy, které nás trápí, či to, jak se na kolech pohybovat po silnicích. Ze zkušenosti ale vím, že na tyto akce jezdí i sběratelé těchto kol,“ uzavřel Šup.