Ani nebečel, nevrtěl se a tvrdě spal i bez alkoholu. Pořadatelům se zkrátka podařilo věc vyřešit originálně. Ostatně přesvědčit se můžete na fotografii.

Deník se ptá: Měl by se na hody vozit umělý beran?

Jiří Jilík, novinář a publicista

Myslím si, že by měla vzniknout anticena udělovaná každoročně za účinnou likvidaci lidových tradic. Prvním oceněným by měl být dotyčný, jenž loni podal trestní oznámení v souvislosti s vozením berana v Míkovicích. Druhým ten, jenž ho vyslyšel.

Antonín Mach, ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti

Je to smutné, ale je to fakt. Vlastně tak končí stopadesátiletá tradice. Doteď se vození tolerovalo, protože kde nebyl žalobce, nebyl ani soudce. Nyní se však jeden žalobce našel, tak je po tradici. Ať si o tom myslím cokoliv, tak jako ředitel Klubu kultury prostě pravidla musím dodržovat.

David Pavlíček, vedoucí Kunovjanu

Dělá se z toho zbytečná bublina. Prostě nám úředníci zničili tradici. Chápu, že každá strana má svůj díl pravdy, ale tady jde hlavně o to, jak se s beranem zachází. Pokud se k němu lidé chovají normálně, není to týrání. Vždyť v minulosti to fungovalo tak, že stárek beranovi uťal šavlí hlavu. To bylo mnohem drsnější.

Miroslav Potyka, folklorista, fotograf

Bazírovat v tomto směru na stoprocentním dodržování správné vyhlášky veterinářů je nesmysl. Organizátoři starého lidového zvyku by si jednou za rok jistě pohlídali, aby beran netrpěl, alkoholem by ho „umrtvovali“ jen symbolicky a v pořádku jej vrátili majiteli. Pikantní je, že celou aféru rozjel loni jeden b..ý anonym.

Romana Habartová, etnografka

Myslím si, že je neopodstatněné zakázat vozit živého berana. Nedochází totiž vůbec k jeho týrání. S takovou můžeme zrušit i zoologické zahrady. Jedná se v podstatě o likvidaci tradic. I když většina lidí nezná skutečný význam, je dobré je stále udržovat.

A jaký je váš názor? Zapojte se do diskuze pod článkem, nebo hlasujte v anketě vpravo nahoře. Vaše názory nás zajímají

Miroslav Potyka