Lidé mohli sedmou a dvanáctou hodinou nasávat atmosféru venkova, nakoupit si od zemědělců a dalších producentů potravin široký sortiment jejich produktů a regionálních specialit. Na trhu se mohli realizovat a hlavně zviditelnit menší prvovýrobci, kteří nemají přílišnou šanci dostat své zboží do potravinových řetězců, kterým ale nebyl selský trh konkurencí.

Podle jeho pořadatelů, města Uherské Hradiště a občanského sdružení Kunovjan, by měl trh sbírat body nejen za kvalitu i za dostupnost zemědělských a potravinářských produktů, které lidé ve standardních obchodech nenajdou. „Jsme teprve ve fázi tvoření selských trhů, které v Hradišti kdysi bývaly. Jejich cílem by měl být prodej čerstvých a kvalitních zemědělských a potravinářských produktů především od trhovců ze zlínského regionu," uvedl Libor Habarta, jednatel občanského sdružení Kunovjan. Nebrání se však ani producentům z jiných krajů Moravy nebo Slovenska. „Podmínkou je, aby si za svůj výpěstek nebo výrobek prvovýrobci ručili. Byl bych rád, kdyby se nám právě oni, nebo lidé, kteří by chtěli na selském trhu prodávat své produkty přihlásili, a to na webových stránkách www.oskunovjan.cz," láká zájemce o spolupráci Habarta.

Po víc než šedesáti letech se do Uherského Hradiště vrátil selský trh.

Nezastíral, že možná nějaký ten měsíc potrvá, než se na selské trhy podaří přilákat se sortimentem čerstvých produktů více prodejců, než se s nimi rozvine dobrá spolupráce. Lidé si totiž na trhy musejí zvyknout, protože víc než šedesát let v Hradišti nebyly.

„Je dobré, že tradice selských trhů byla v Uherském Hradišti je obnovena. Ty tu byly na obou náměstích až do poloviny dvacátého století. Prodávaly se na nich zemědělské plodiny, své produkty tu nabízely také babky kořenářky a zelinářky," okomentovala stručně někdejší hradišťské trhy historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Velký význam měly podle ní v Hradišti i dobytčí trhy. „Jeden z nich byl na takzvaném vepřovém plácku za dnešní Galerií Slováckého muzea, další existoval v místech současného náměstí Míru a části Smetanových sadů," dodala Rašticová.

Po víc než šedesáti letech se do Uherského Hradiště vrátil selský trh.

„Selské nebo farmářské trhy jsou tak trochu vyslyšeným voláním určité části sedláků po tom, aby jim byl umožněn vstup přímo na trh. To znamená buď prostřednictvím zmíněných trhů anebo prostřednictvím prodeje ze dvora," řekl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Pro sedláky je podle něj výhodné prodávat na trzích, protože se nemusejí s obchodníky dělit o marži.

Organizátoři přivítali na prvním hradišťském selském trhu třicet prodejců z Moravy i Slovenska. „Uvítáme jakékoliv připomínky trhovců i občanů, týkající se organizace trhů a spokojenosti s nabízenými produkty. Našim přáním je, aby obliba selských trhů u prodávajících i kupujících neustále vzrůstala," má jasno Habarta.

U trhovců, kteří v sobotu do Hradiště přijeli, vzbudil selský trh velký ohlas. „Ukázalo se, že pořadatelé se vydali správnou cestou. Je potřeba prezentovat na trzích nejen výrobky řemeslníků a lidových tvůrců, ale také producenty potravinářského zboží," měl jasnou představu o selském trhu František Špalek z Hrachovce, který tu prodával několik druhů takzvaných cyrilových frgálů.

„Na trhy do měst ve Zlínském kraji jezdíme často. Protože klademe důraz na kvalitu výrobků z mléka vlastní produkce, ale i masných výrobků, je o ně ze strany zákazníků velký zájem," pochlubil se majitel rodinné farmy František Němec z Netína. „I když bude trh jen jednou měsíčně, ráda si na něj přijdu nakoupit čerstvou zeleninu nebo ovoce od drobných pěstitelů," plánovala Hradišťanka Jitka Konečná.

Vznikl nebo vznikne v souvislosti s pořádáním selských trhů nový tržní řád města nebo bude doplněn? To byla otázka pro starostu Uherského Hradiště Květoslava Tichavského. „Předně musíme zjistit, jaký bude zájem trhovců i občanů o selské trhy. Pokud bude potřeba tržní řád nějak dopracovat, tak s tím rozhodně něco uděláme. Zatím tu ale ta potřeba není," sdělil první muž hradišťské radnice.

Po víc než šedesáti letech se do Uherského Hradiště vrátil selský trh.