„Pokud chceme uvádět všechny žádané inscenace, studovat nové a ještě k tomu hrát pro předplatitele, musíme se chtě nechtě s některými inscenacemi rozloučit,“ říká mluvčí divadla Josef Kubáník s tím, že v dubnu se derniéra dotkne dvou inscenací.

39 stupňů „Hlavní hrdina se v Londýně stává svědkem vraždy tajné agentky, ze vteřiny na vteřinu též pronásledovaným podezřelým a zároveň jediným člověkem, jemuž byly obětí v posledním okamžiku sděleny přísně tajné informace na záchranu země,“ poodhaluje tajemství napínavého příběhu dramaturgyně Iva Šulajová. „Komedie 39 stupňů si hraje s atributy špionážních filmů. Patrick Barlow v ní předepsal desítky postav pro tři herce a jednu herečku. Herectví má až varietní či klaunský nádech,“ říká dramaturgyně a připomíná, že ke spolupráci byl pozván i Jiří Bilbo Reidinger, jeden z nejuznávanějších cirkusových klaunů v České republice. „Děj se odehrává na mnoha místech, ve vlaku, ve varieté, v bažinách, a vytvořit reálně všechna tato místa na jevišti nejde. Proto se vše děje v náznaku, a tak je to i s herectvím, není to žádný realismus, ale spousta klaunských gagů, akrobatických čísel, stylizovaných výstupů,“ prozrazuje představitel hlavní role Tomáš Šulaj. Vedle něj vytvoří další postavy osudových žen, klaunů, špionů, kamelotů, policistů a různých padouchů v režii Věry Herajtové Klára Vojtková, David Vaculík a Jan Horák. Derniéra detektivní komedie 39 stupňů se uskuteční v úterý 3. dubna od 18 hodin.

Modré květy Loni v lednu uvedlo Slovácké divadlo ve světové premiéře dramatizaci slavného románu Modré květy. Ledacos o ději napovídá podtitul Sen proti snu. Diváci se stávají svědky podivuhodného snění jednoho na první pohled obyčejného muže. „Je to historická, dramatická a nesnadno uchopitelná milostná komedie,“ říká o ní představitel jedné z hlavních rolí Martin Vrtáček.

Modré květy napsal Francouz Raymond Queneau, dramatizace a režie se ujal tým režiséra Jakuba Macečka. „V Hradišti je, myslím, velmi kvalitní soubor a je tu z koho vybírat. Navíc v naší hře je spousta zpívání, máme živou muziku a k tomu jsou tady herci po všech těch muzikálech pěkně vycepovaní,“ chválí soubor s úsměvem režisér.

Průvodcem inscenací je Pavel Hromádka hrající postavu Drýmra. „Vidění režiséra Jakuba Macečka je mi velmi blízké stylizace, pohyb, barevnost, obrazy, výraznost v hereckém projevu, to všechno mě okouzluje. A důležité je, aby toto vše, zajímavá přitažlivá forma, společně napomohlo vnitřní výpovědi. Nějakému poselství a pojmenování toho, co se odehrává v lidské duši, v naší duši,“ myslí si herec. Poslední představení Modrých květů je naplánováno na středu 11. dubna na 18. hodinu. (kaj)