„Jsem moc ráda, že divadlo myslí i na nás. Bez starých dobrých českých her by to totiž nebylo ono," soudí pětašedesátiletá Anna Borková s tím, že si pamatuje i poslední nastudování známého příběhu z roku 1987.

Režisérem novinky je ředitel divadla Igor Stránský. „Lucerna je krásnou hrou plnou moudra i humoru a na našem repertoáru má jednoznačně své místo," je přesvědčený. „V Lucerně se pojí téma lidské věrnosti a nezlomnosti symbolizované motivem staré lípy s nadpřirozenými silami reprezentovanými především slavnou dvojicí vodníků Michala a Ivana," doplňuje ředitele dramaturgyně Iva Šulajová. „Ostatně prostředí mlýna a okolí, kde se příběh odehrává, slibuje mnohá tajemství. Ve mlýně se odjakživa semlely rozličné rozprávky skutečné i vybájené a malého Jiráska, jehož otec se živil jako pekař a jezdil mlít ke strýci, toto prostředí fascinovalo od dětství," prozrazuje dramaturgyně zároveň něco z autorova života.

Premiéra Lucerny je naplánována na 9. listopadu. A kdo vytvoří hlavní role? Mlynářem bude Jiří Hejcman, Kněžnu si zahraje Anna Pospíchalová, Vrchního Kamil Pulec, jako Haničku publikum uvidí Andreu Nakládalovou. Slavnou dvojici Vodníků, o níž mluvila dramaturgyně, vytvoří Vladimír Doskočil a Josef Kubáník. „Lucernou uzavřeme letošní předplatné. Pokud všechno dobře dopadne, mohu bez zbytečné skromnosti prohlásit, že to byl velmi úspěšný rok," je přesvědčený ředitel divadla Igor Stránský. (kaj)