Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Brodě zájemci uvidí kočičky z průmyslových materiálů

Uherský Brod - Pátý ročník kamenosochřského sympozia v Galerii Panský dům, jehož duchovním otcem se před lety stal Antonín Karásek, do města přivedl tři špičkové umělce: Lubomíra Janečku, Pavla Doskočila a Petra Horáka. Jejich sochy vznikaly v prostoru u malých schodů, hned vedle literárně poetické kavárny Ulité Kafé. Po jejich dokončení má město na svém území již sedmnáct objektů vzešlých z těchto akcí.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Zleva: Petr Horák, Pavel Doskočil, Lubomír JanečkaFoto: Markéta Švehlíková

Vernisáž, která diváky blíže seznamila s tvorbou umělců, se uskutečnila v pátek. Uvedl ji kunsthistorik Ludvík Ševeček, po hudební stránce ji krásným altem a hrou na kytaru doplnila Marie Rosenfeldová. Tři osobnosti českého umění, které se zúčastnily letošního ročníku, se liší jak generačně, tak uměleckým či mentálním založením, ale také naprosto rozdílnými lidskými i uměleckými osudy.

Nejmladší z umělců Petr Horák (1974) si cestu k sochařství neproklestil z umělecké školy, ale přímo ze samé podstaty oboru vyučil se kamenosochařem. „Až v průběhu let se dostával do kontaktu s dalšími českými sochaři, důležitá byla pro jeho vlastní tvorbu sochařská sympozia v Miloticích. Je to klasický sochař a jeho inspiračními zdroji jsou světoví sochaři první poloviny 20. století. Sochy, které tvoří, jsou na jedné straně tvary organické, na druhé straně jde o stylizaci, která vede až k jasné, jiskřivé, zvučivé sochařské formě a k porozumění materiálu, které má Horák hluboce v krvi. Vznikají tak lapidární, až znakovitě cítěné sochy," řekl o umělci Ludvík Ševeček.

Nejstarší z trojice Lubomír Janečka (1948) nastupoval na pražskou AVU v roce 1968 a končil ji v roce 1975. Patřil mezi nejtalentovanější studenty. Na vlastní kůži však zažil proměnu systému a téměř mu bylo zabráněno dostudovat. V roce 1985 odešel do emigrace a dnes žije v Pensylvánii. Část jeho diplomové práce, která nebyla přijata tehdejšími oficiály na AVU, dnes patří ke klenotům galerie ve Zlíně. Janečka se za oceánem začal zabývat i kresbou. Vytvářel úžasné soubory, z nichž dva cykly jsou nyní k vidění v Brodě.

První cyklus se váže k New Yorku obecně i k tragickým událostem, které se zde odehrály 11. září 2001. „Lubomír Janečka vytvořil velkou sérii pozoruhodných kreseb, které se již dostaly i do sbírek českých galerií. Cyklus je pozoruhodný i tím, že se v něm objevuje prvek množství, to sdružování postmoderní civilizace, množství oken, aut, to velké mraveniště lidstva. Protikladem jsou jeho kresby divoké pouštní americké krajiny oblasti Utahu, krajiny, která je naprosto otevřená, kde figuruje nekonečný prostor, kde působí jako duchovní hodnota úžasná práce se světlem," popsal Ludvík Ševeček.

Posledním z trojlístku letošních tvůrců je absolvent AVU Pavel Doskočil (1968). Byl mimo jiné žákem Karla Nepraše a jeho vliv je z Doskočilových děl patrný. „Ale zatímco neprašovské figury a tvary jsou z drátů, odpadních materiálů a dalších věcí z reálného světa a jsou hodně absurdní a groteskní, Doskočilovo umění je absolutně poetické. Vytváří například instalaci z kočiček, které jsou ovšem koncipovány z průmyslových materiálů a užitých předmětů. Nikdy ale nepřekračuje rovinu absurdity jeho tvorba je lehká a krásná poetika, obsahující mnoho frekvencí současného umění," uvedl Ludvík Ševeček.

Páté kamenosochařské sympozium v Uherském Brodě končí 24. srpna, výstava v Panském domě potrvá do 3. září.

Autor: Markéta Švehlíková

Autor: Redakce

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Hemza.

Kauza Juřena: Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: Prvňáčci ze ZŠ v Hradčovicích

Kunovice kvůli naganskému expresu rozšíří prostory leteckého muzea

Pomalu se uzavírá osud bývalého vládního leteckého speciálu Tupolev Tu-154M, který dopravil české hokejisty coby vítěze olympijského turnaje z japonského Nagana v roce 1998 zpátky do Prahy.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality v posledních dnech sdělil pěti lidem obvinění z trestného činu podvod formou spolupachatelství. Hlavní aktérkou případu byla čtyřicetiletá žena z Uherskohradišťska, která je navíc obviněna ze zpronevěry.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

Po zloději aut, který neumí moc dobře řídit, pátrají už déle než měsíc dopravní policisté na Uherskohradišťsku. Pachatel v pátek večer 6. září v ulici Dolní v Ostrožské Nové Vsi ukradl u rodinného domu vozidlo značky Renault Chamade.

V Bílovicích pořizují fotopasti kvůli černým skládkám

Papíry, igelity, ale i staré pračky a nevyužitý nábytek. Už několik týdnů je pravidelnou týdenní náplní práce uklízecích čet v Bílovicích likvidovat černé skládky, které vznikají u kontejnerů tříděného odpadu u místní točny, ale také v samém areálu tamního sběrného dvora.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení