Těm ale chybí jednak lidé, jednak technika a peníze. „Obáváme se obrovského zvýšení nákladů. Nemáme potřebnou techniku ani dostatek pracovníků, kteří by tuto činnost dostali na starosti. Když napadne sníh, určitě není v našich silách uklidit téměř čtyřicet kilometrů chodníků po celém městě naráz, aby se nikdo nezranil. Uklidil–li si každý člověk kousek před svým domem, bylo to pro nás výrazně jednodušší. Levnější bylo, pokud jsme se starali pouze o městské komunikace,“ uvedl staroměstský místostarosta Radoslav Malina. Podle něj by město muselo nedostatek financí řešit i například omezením některých investic.

Podobně se k problému staví také v Uherském Ostrohu. „My na jednu stranu chápeme, že se lidem nelíbí povinnost uklízet plochu, kterou nevlastní. Zatím ale nevíme, jak to budeme řešit. Nemáme potřebnou techniku a ani pracovníky,“ svěřil se místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Kuřimský.
V Hluku se v letošním roce chystají potřebné technické vybavení nakupovat preventivně. „Chceme tyto věci letos pořídit. Disponujeme také úklidovou četou, ale nemám tušení, jestli nám tito lidé budou stačit,“ sdělil první muž hlucké radnice Jan Šimčík.

V Bojkovicích naopak přílišné obavy zatím nepociťují. „Chceme úklid řešit zaměstnáním pracovníků z úřadu práce. Ty si k nám bereme už několik let na různé jarní a letní práce co se týče úprav vzhledu obce. Právě nyní jich u nás několik máme. Uvažujeme proto, že i zimní úklid chodníků by se těmito lidmi dal řešit,“ zamyslela se bojkovická místostarostka

Květoslava Ogrodníková. Někteří oslovení starostové mají právě ze spolehlivosti těchto pracovníků obavy.

Brodský starosta Ladislav Kryštof postup „chodníkového“ zákona také sleduje. „My zatím doufáme, že prezident novelu nepodepíše. Pokud by se tak totiž stalo, už teď vím, že bychom v našem městě nebyli schopni chodníky uklízet,“ dodal Kryštof. Řešení zatím nevymysleli ani v Uherském Hradišti. „Na příští období zimní údržby se budeme muset dobře připravit, jednoznačně to bude znamenat výrazný nárůst finančních prostředků z rozpočtu města.

Nezaměstnané využívat nechceme, neosvědčilo se nám to,“ uvedla mluvčí hradišťské radnice Petra Zemčíková. S novelou zákona nesouhlasí ani kunovický starosta Jiří Vařecha. „Podle mě by se na úklidu chodníků měla podílet obec i lidé. Pokud budeme muset uklízet i chodníky, nejspíš nám vzrostou náklady. Potřebné náklady zatím nejsme schopni vyčíslit. Pokud by ale byly potřebné investice, na které by nebyly peníze v rozpočtu, museli bychom nejspíš přehodnotit výši daně z nemovitosti, kterou platí občané,“ sdělil Vařecha. Podle něj chodníky při hlavních tazích firma placená městem uklízela i dosud.

Radost ze schválení senátem mají lidé. „Vadilo mi odhrnovat sníh, když jsme měli v naší bytovce zrovna službu. Když jsem v práci, nemůžu odejít uklízet chodník. Ale kdyby si tam někdo ublížil, byla bych za to zodpovědná. Města to určitě zvládnou,“ myslí si třiadvacetiletá Hana Sedláčková z Uherského Hradiště.