„Připadá mi velice vtipné, že zrovna dřívější místo zvané buzerplac, kde cvičili vojáci, někdy přezdívaní jako zelené gumy, se nyní jmenuje Zelené náměstí. To se opravdu povedlo,“ poznamenal Pavel Malina z Uherského Hradiště, který v hradišťských kasárnách kdysi sloužil.

Zelené náměstí bylo podle mluvčí hradišťské radnice nejpříznačnějším názvem pro to místo. „Problematika pojmenovávání ulic spadá do kompetence stavebního odboru. Schází se názvoslovná skupina, která navrhuje názvy a eviduje náměty občanů. V poslední době se několik ulic pojmenovalo právě podle návrhů občanů,“ prozradila uherskohradišťská mluvčí Petra Vaďurová Zemčíková. Jedná se zejména o Zelené náměstí a Studentské náměstí v bývalých kasárnách. Lidé si také navrhli názvy Jabloňová a Trnková ulice v lokalitě Sadských padělků, které byly následně schváleny. „Třeba Zelené náměstí bylo nejpříznačnějším názvem pro to místo. Pojmenování je odvozeno tak, že v původním urbanistickém návrhu studie byl tento prostor zelený a samozřejmě má také spojitost s dřívějším pobytem vojáků,“ vysvětlila mluvčí města.

V Uherském Hradišti je téměř dvě stě ulic. Obyvatelé ulic Růžová, Slunečná, Květinová, Luční, Ovocná nebo Jabloňová si jistě stěžovat nebudou. Každý obyvatel má však právo podat městu svůj návrh na pojmenování nových ulic. Někteří vtipálci tak třeba chtějí, aby se ulice, ve které bydlí, jmenovala podle nich.

To v Uherském Brodě mohou bydlet lidé ve více než sto padesáti ulicích. Například U Porážky, Močidla, Pastýřská nebo například V Kútě. Tamní jména ulic však občané zatím nemají právo vymýšlet. „Dosud o tom rozhodovala pouze komise a městský úřad. Na novém sídlišti v lokalitě Úlehly jsme pojmenovali řadu rodinných domů jako ulice Jarní, Letní, Podzimní a Zimní,“ prozradil uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník