VYBRAT REGION
Zavřít mapu

UFO pozorovali nad Valašskými Klobouky

Uherský Brod /SERIÁL DENÍKU/ - Dne 29. listopadu 1989 navečer byla desítka náhodných pozorovatelů svědkem dvou obletů neznámého objektu nad Valašskými Klobouky.

5.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Na předešlé díly seriálu Slováckých novin se můžete podívat ZDE

„O půl šesté jsem náhle zahlédla z okna dost veliké pohybující se těleso, které se divně točilo a které mělo dost výrazné červené světlo, které jako by blikalo. Bylo to podivné. Neboť to neletělo přímočaře, ale houpavě a točilo se to proti pohybu hodinových ručiček,“ referovala o pozorování neznámého objektu ve večerních hodinách nad Valašskými Klobouky jedna ze svědkyň Ludmila Řepová.

Těleso přiletělo z východu a také se tam ztratilo

Po půl hodině se UFO objevilo znovu, to už ho pozorovalo více lidí. Přiletělo opět z východu a tam se také ztratilo. Svědkyně, z jejíž výpovědi jsem citoval, tvrdila, že v době, kdy chodila na noční směny, pozorovala družice i pády meteorů, ale dosud však nic takového, jako onoho večera, neviděla. Další žena doplnila popis UFO o bílý odlesk, který byl na jeho spodní části.

Veliké bylo jako slunce a mělo tvar banánku

V časovém rozmezí 17.50­18.30 byly pozorovány pravděpodobně dva oblety UFO nad Valašskými Klobouky ve výši cirka 30 stupňů nad obzorem. Podle pozorovatelů mělo UFO velikost Slunce, tvar banánku. Lze předpokládat, že oba oblety bezprostředně na sebe navazovaly, přičemž každý mohl trvat asi 30 minut. Protože byl pozorován kývavý pohyb jako na vodě, lze usuzovat , že UFO mohlo letět poměrně nízko. Je zajímavé, že se zvedalo jedním směrem, při zatáčce. Svědkové tvrdili, že to viděli ze spodu, ale také z boku, takže to pravděpodobně muselo letět nízko.

Po zkušenostech z pozorování rozpadu družice z ledna 1991 z Havlíčkobrodska uveřejněném v minulém pokračování víme, jak zrádné je posuzování výšky letícího tělesa na obloze.

UFO nevydávalo žádný zvuk. Podle líčení některých svědků mělo okna, z kterých vycházelo světlo, jako když se díváme do kamen, nebyly vidět ani plameny, ani oheň.

Jeden z pozorovatelů, syn hlavní svědkyně, nakreslil to, co viděl, v podobě jakéhosi trojúhelníku, připomínající tak zvaný belgický typ UFO. Všechny tři kresby, které mám k dispozici, se liší i počtem světel, tu byly tři nebo jedno, protože rotace UFO mohla způsobit iluzi existence více světel. I ve výpovědích se objevily rozpory, není jasné zda blikání světla vzniklo rotací nebo pulzací zdroje. Jedno z vysvětlení, že se jednalo o osvětlené rogalovo křídlo, je dosti nepravděpodobné. Pravděpodobně stejné UFO, tři červená světla ve tvaru trojúhelníku, pozorovali téhož dne i ve Žďáru nad Sázavou. V Buchlovicích byla pozorována ve večerních hodinách v říjnu tři neslyšně letící červená tělesa v trojúhelníkové konfiguraci se stříbrným odrazem na spodu. Na dotaz na letišti v Kunovicích, zda se nejednalo o letadlo startující z tohoto letiště, bylo sděleno, že se v ten den nelétalo.

Tmavá hmota ve tvaru bochníku s šesti až osmi otvory

Velice podivuhodné na celém případu je také to, že ve stejný den a stejnou hodinu vzrušilo pravděpodobně UFO „valašsko klobouckého“ typu náhodné svědky v Belgii. I tam došlo ve výpovědích v rozporu v popisu UFO. Trojúhelníková konfigurace světel s jedním uprostřed s velkými manévrovacími schopnostmi, na straně druhé, tmavá hmota ve tvaru bochníku s šesti až osmi žhnoucími otvory, tak bylo popsáno UFO pozorované 12. října 1989 po 22. hodině ve Verviers.

Tomuto typu by odpovídal pozorování paní Řepové z Valašských Klobouk. „Poprvé z kuchyně jsem to zahlédla takto. Vypadalo to, že to není celé, ale díravé, a to světlo v nich blikalo,“ popsala pozorovaný objekt Řepová.

Zdá se dost pravděpodobné, že se jednalo v popsaných případech o stejné „mezinárodní UFO“. Ale nemuselo to být UFO.
V deníku Mladá fronta dnes ze dne 27.dubna 1991 se píše: „Avšak večer 19. října 1989 začaly z Edwardse startovat stroje, jaké nikdo nepamatuje. Intenzita pokračovala i příští rok. Dle Aviation Week a Space Technology, se objevují tři druhy výpovědí: Plochý trojúhelníkový stroj se zaoblenými hranami, který vypadá jako rejnok, létá téměř bezhlučně malými rychlostmi, přičemž pod jeho trupem blikají světla jantarové barvy…“

Rostislav Rajchl

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT