„Ve srovnání s posledně prováděnou amnestií v roce 2003 je to o 17 zbraní více,“ informoval mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental, podle kterého je amnestie pro ozbrojené obyvatele výhodná. „Jedná se o příležitost, kdy lidé mohou zlegalizovat zbraně, které například objevili doma na půdě nebo zdědili. Výhodou amnestie je, že odevzdaná zbraň automaticky nepropadne státu,“ osvětlil Mergental. Mezi těmi, kteří je přinášejí, jsou většinou držitelé zbrojních průkazů. Odevzdané zbraně projdou expertizou, která prověří, zda nebyly použity k trestné činnosti. Pokud zbraň nesplňuje předepsané požadavky, lze ji držet pouze pro sběratelské účely, jinak bude znehodnocena. Při právě skončené amnestii lidé nejčastěji odevzdávali lovecké pušky, policistům se však do rukou dostaly i zajímavé exponáty. „Tím byl například takzvaný troják s dvěma vývody v jedné hlavni, revolver z konce devatenáctého století nebo třeba pistole Steyr osmimilimetrové ráže,“ vyjmenoval střelecké lahůdky Mergental.

Specialista na zbraňovou legislativu František Mikina podotkl, že by bylo vhodné výrazně zkrátit dobu mezi jednotlivými amnestiemi na méně, než je současných šest let. „Ze statistik vyplývá, že většina zločinů je spáchána nelegálními zbraněmi. Takto by se mohl jejich počet zásadně snížit,“ upozornil Mikyna. Někteří zákonodárci však mají názor opačný „Kratší časový interval by mohl u mnohých vzbuzovat pocit beztrestnosti a počet ilegálních zbraní by se tak zvýšil,“ uvedl hradišťský poslanec sněmovny PČR a místopředseda výboru pro obranu Antonín Seďa (ČSSD), který je přesvědčen, že by se doba mezi zbraňovými amnestiemi měla prodloužit na deset let. Nekontrolovaný pohyb zbraní však může být nebezpečný také jinak. „Lidé, kteří mají například osobnostně sníženou schopnost vyrovnávat se se zátěží a stresem, mají někdy tendenci ke zneužívání alkoholu nebo jiných návykových látek.
V tomto spojení potom existuje vysoké riziko neadekvátního, zkratkovitého jednání, kdy tito lidé nedostatečně kontrolují své emoční impulzy,“ zdůraznil psychiatr a soudní znalec Pavel Konečný. Ten upozornil, že v rukou takových jedinců je zbraň extrémně riziková.

Udělá zbraňová amnestie naši společnost bezpečnější?

Ivana Růžičková, 20 let, reklamní manažerka, Oslavany
Pokud chce mít někdo doma zbraň, nechť si obstará zbrojní průkaz. Bez něj lze těžko odhadnout, jestli umí střílet. Ani policista bez průkazu nesmí střílet.

Bohumil Ferda, 58 let, tesař, Uherské Hradiště
Když lidé zbraně odevzdají, nebude je to svádět k nějakým nekalým úmyslům. Čím méně zbraní bude ve společnosti, tím bude společnost bezpečnější.

František Mikel, 55 let, podnikatel, Uherské Hradiště
To je na zamyšlenou. Ilegálně by se ale nemělo nic dělat, v dnešní době jde spousta věcí provádět legálně. Pro bezpečnost bylo odebrání dobrým tahem.

Michaela Petrůjová, 22 let, studentka, Ostrožská Nová Ves
Chápu, že kdo se doma bojí, chce mít u sebe zbraň. Ale ilegálně drženou zbraň může zase využít i potencionální pachatel. Uvidíme časem, jestli je to dobře.

Lenka Chajdová, 24 let, studentka, Uherské Hradiště
To nepomůže. Když chce někdo někomu ublížit, stejně si k tomu prostředek najde.

Michael Lapčík, Ludvík, Valouch, Jitka Cilečková

Čtěte také: Související články