VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Památníku Velké Moravy

Původně jsem chtěl psát o občanovi jménem František Kretz, přesněji řečeno o tom, jak psaní novin jest sláva pochybná, zatímco sláva umělce, etnografa či bohéma nesmrtelná.

21.5.2009
SDÍLEJ:

PRÁCE. Tento týden už dělníci „oblékali“ Památník Velké Moravy ve Starém Městě do nového barevného „hávu“, rekonstrukce budovy spěje rychle ke konci. Foto: Radek Bartoníček

Narazil jsem totiž na dobovou zmínku v novinách, která tohoto občana někdy před sto lety nehezky haněla, zatímco on měl teď ve Slováckém muzeu velmi pěknou vernisáž, která je celičká o jeho obdivuhodném díle – o onom „pisálkovi“ do novin, který „mistra“ haněl, dozajista nikdo nikdy z vás neslyšel a také neuslyší.

Leč, dnešní psaní bude nakonec o něčem nudnějším, nebude o žádném člověku, ale o budově. Ovšem, pozor, zmíním se o budově, jejíž jedinečnost se právě rodí. Rád bych se vám dnes zmínil o Památníku Velké Moravy ve Starém Městě, památníku, který jste určitě navštívili přinejmenším jako školáci, a možná by vás zajímalo, cože se s ním nyní děje.

Když jsem se byl na památník tento týden podívat, hned na začátku mě „praštily“ do očí dvě věci. První věcí byla stavba sousedního kostela, po zhlédnutí jeho výšky a také stavu, v jakém se nachází, nezávidím nikomu, kdo na stavbě pracuje nebo ji má na starosti – bude to ještě obrovitá práce. Druhou věcí, které jsem si všiml a která mě překvapila, byla právě nynější podoba Památníku Velké Moravy.

Jeho rekonstrukce jde totiž velmi rychle dopředu, venku už dělníci připravovali lešení na závěrečné nahození fasádní barvy (která je zřejmě dnes už nahozena), uvnitř byla rekonstrukce budovy prakticky hotová a za chvíli v ní už bude možné začít s instalací multimediální expozice, kterou by měli začít návštěvníci obdivovat někdy od začátku příštího roku. Věřím, že to bude něco ojedinělého, osvěžujícího, něco, co i těm mladším řekne, že by nebylo špatné zajímat se o to, jaké to bylo, když Morava byla skutečně veliká a mocná. Obdivovaným hrdinou by měl být především Mojslav, podle něho bude pojmenována hlavní postava celé nové expozice, díky Mojslavovi (a autorům expozice Miroslavu Vaškových ze Slováckému muzea v Uherském Hradišti a Zdeňku Galuškovi z Moravského zemského muzea v Brně) se návštěvníci dozvědí vše o Velké Moravě. Pro zajímavost – figuríny Mojslava a dalších postav doby vzdálené jsou už hotové a brzy začne jejich „oblékání“.

Rád bych se ještě zmínil o penězích, nemusím určitě vysvětlovat, že pro Slovácké muzeum nebylo jednoduché peníze na tento přitažlivý projekt získat. Nakonec se to podařilo, částka kolem třiceti milionů korun je pohromadě, pomohly nejen peníze z Čech, ale také například z některých evropských zemí. Dovolte mi proto, abych nakonec článku zmínil přesnou citaci věty, kterou nejlépe vyjádřím díky těm, kdo opráší přes nynější projekty slávu Moravy. Tedy: „Tyto projekty jsou podpořeny grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP, Norského finančního mechanismu a Zlínským krajem.“

Složitá věta? Určitě ano, ale „sponzoři“ právě na takové větě trvají. A za jejich štědrost taková věta stojí, co říkáte?

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení