VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V muzeu je k vidění tisíce historických předmětů

Bojkovice – Více než tisíc historických exponátů, pocházejících z období od poloviny patnáctého století do současnosti, budou moct už od pátku zhlédnout návštěvníci Muzea Bojkovska.

26.5.2011
SDÍLEJ:

V sednici je nejvzácnější stůl ze 17. století.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

To se tak letos, v roce oslav svého 80. výročí existence, snad konečně natrvalo usadilo v centru Bojkovic. Po vleklých peripetiích a předchozím pobytu na zámku Nový Světlov našlo současné působiště v budovách někdejšího soudu a obecné školy, patřících městu. V pátek v nich otevřou z celkových osmi pět stálých expozičních místností a jednu zaměřenou na krátkodobé výstavy.

„Z devadesáti procent je jisté, že se Muzeum Bojkovska už na zámek nevrátí. Jeho současné umístění je podle mého názoru definitivní minimálně na několik desítek let. Vhodnější místo pro něj momentálně není,“ uvedl starosta města Petr Viceník. Muzem tak bude sídlit pod jednou střechou spolu s poštou, občanským sdružením Nebojsa a tělocvičnou sokolů. V přízemí se však mají nacházet pouze místnosti pro technické zázemí, knihovna, badatelna a konzervační dílna. Hlavní výstavní prostory jsou totiž umístěny v prvním patře. Tam návštěvníci už nyní najdou pětici stálých expozic a prostor pro krátkodobé výstavy. Od pátku tam budou otevřeny expozice starších dějin regionu, oddělení věnované soudnictví, lidovému domu a hospodářství, duchovnímu životu a umění a ta nejrozsáhlejší má představit živnosti a cechy Bojkovic a okolí. Zbylé čtyři expozice mají vzniknout do poloviny příštího roku, kdy se v nich návštěvníci budou moct ohlédnout za dějinami 20. století (1. a 2. světovou válkou), spolkovou činností a sportem v regionu anebo se posadit do jedné z původních lavic v historické školní třídě z poloviny minulého století.

„Nejstaršími exempláři jsou gotické dřevořezby madon z konce 15. století,“ uvedl osmadvacetiletý absolvent historie a muzeologie Slezské univerzity v Opavě Tomáš Hamrlík, který se vloni stal ředitelem příspěvkové organizace Muzeum Bojkovska. Hlavním tématem v expozici živností a cechů je tkalcovství a soukenictví. Přímo v Bojkovicích totiž působilo v devatenáctém století na osm desítek soukenických rodin. Soukenický cech tam založili v roce 1511.

„I proto jsme jako ústřední zvolili v naší expozici soukenictví a tkalcovství, zatímco ostatní řemesla jako kovářství, krejčovství, ševcovství, bednářství a kolářství, kamnářství a hrnčířství či včelařství mají doplňkovou roli. Významnou část zaujímá také expozice zvěroklestičství,“ vysvětlil Hamrlík, jenž oceňuje zvýšenou vlnu zájmu o muzeum z řad spoluobčanů. „Jsou lidé, kteří nám tady pomáhají, a to jak z Muzejního spolku Aloise Jaška, tak i mimo něj. Začínají se o muzeum zajímat. Máme díky tomu spoustu přírůstků. Například paní Věra Pavlacká přinesla artefakty ze zdejší Bajerovy sodovkárny, která před znárodněním patřila jejímu dědečkovi.

Autor vitrín David Šopík věnoval nádherný obraz Panny Marie Čenstochovské z konce 18. století. A podobných dárců je celá řada. Patří jim za to naše velké díky, “ vzkazuje lidem Hamrlík, který spolu s Otýlií Šimoníkovou věci před vystavením konzervuje.

První výstava, která na několik měsíců Muzeum Bojkovska obsadí, je věnována hutnictví a železářství v regionu. „V Bojkovicích se totiž těžila železná ruda a byla tady huť. Jde o výstavu Muzejního spolku Aloise Jaška,“ prozradila předsedkyně spolku Markéta Klimentová a doplnila, že se tam výstavy budou střídat, což na Světlově chybělo.

Do obnovy objektů, kde muzeum nově sídlí, město s dotační podporou investovalo na osm milionů korun a půl milionu jej stálo vnitřní vybavení muzea. Sponzorsky se na pořízení vitrín podílelo také několik bojkovických firem.

Jak se bude Muzeu Bojkovska dařit v nových prostorách, na to je zvědavý i bojkovický starosta. „Uvidíme, co to udělá s turistickým ruchem, ale v kombinaci s nově otevřeným zámkem by muzeum mohlo být ve městě lákadlem. Otevřeno by mělo být zkušebně v úterý, ve čtvrtek a o víkendech,“ poznamenal Viceník.

Šest otázek pro ředitele Tomáše Hamrlíka

Kolik exponátů budou moct od pátku návštěvníci Muzea Bojkovska spatřit v jeho nově otevřených prostorách?

Určitě více než tisíc, lokační seznamy děláme průběžně, ale přesný počet zjistíme, až tvorbu expozice dokončíme.

Můžete prozradit, který vystavený exemplář bude z těch nejstarších?

Nejstaršími exempláři jsou gotické dřevořezby madon z konce 15. století.

Ze kterého období pochází například zařízení expozice tkalcovské a soukenické dílny?

Konkrétně tyto originály mají svůj původ na konci osmnáctého a na počátku devatenáctého století. Vystavený exemplář věnoval muzeu Jan Slavíček, jenž je zachycený na velké fotografii z šedesátých let minulého století při předvádění práce na svém stavu. Slavíček vlastně muzeu věnoval celé zařízení dílny, tedy stav a kolovrátek z poloviny devatenáctého století.

Takže se dá říct, že řada lidí věnovala muzeu věci, které jejich rodiny vlastnily po mnoho generací…

Je to tak. Soukenické a tkalcovské dílny vlastnily celé generace a do muzea to věnovali jejich potomkové, protože řemeslo už končilo a jim se tak podařilo uchovat alespoň jeho část do budoucna, což se podařilo.

Znamená to, že tento kraj byl tomuto řemeslu nakloněný?

Ano, jde o místní unikát. Přímo v Bojkovicích působilo v devatenáctém století osmdesát soukenických rodin a zrovna soukenický cech je v našem městě nejstarší. Založili ho tady v roce 1511. I proto jsme jako ústřední zvolili v naší expozici soukenictví a tkalcovství, zatímco ostatní řemesla jako kovářství, krejčovství, ševcovství, bednářství a kolářství, kamnářství a hrnčířství či včelařství mají doplňkovou roli. Významnou část zaujímá také expozice zvěroklestičství. Se zvěroklestičskými spolky spolupracovalo naše muzeum už ve třicátých letech minulého století a právě díky tomu se podařilo pro budoucnost zachovat velké množství historických památek na toto řemeslo.

Mohl byste vzpomenout, na jaké rarity se návštěvníci Muzea Bojkovska mohou od pátku těšit?

Mezi dvě velké zajímavosti patří perleťářský soustruh, který sloužil k soustružení knoflíků z perletě, a soustruh, který vyráběl dýmky. Oba pocházejí zhruba z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Pozoruhodná je také expozice usedlosti s kuchyní, kde nejstarší součást – stůl – pochází z poloviny sedmnáctého století. Zajímavostí je rovněž kovadlina od rodiny Viceníků nebo věci z bývalé sodovkárny, které muzeu věnovala Věra Pavlacká, vnučka jejího posledního majitele Bajera.

Autor: Pavel Bohun

26.5.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Nákupčí 15 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu potravinářských a chemických produktů Manažer Galerie slováckých vín. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zajištění provozu vinárny, domluva a organizace akcí pro klienty a veřejnost, kontakt s dodavateli, vyřizování objednávek, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Víno zlomek & vávra s.r.o. [2], Masarykovo náměstí, č.p. 21, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Alois Knap, +420 606 069 910.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pracovník/ce ve vinici. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Man. práce ve vinici, výkon práce také v katastru obcí Ořechov, Vážany, Polešovice, Újezdec u Osvětiman, doprava na místo výkonu práce zajištěna, dovolená ve výši 25 dní, stravenky, příspěvek na živ. pojištění, kontakt telefon nebo životopis na e-mail.. Pracoviště: Vinohradnická společnost spol.s r.o., 687 37 Polešovice. Informace: Radomír Menšík, +420 602 458 848.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Zahradník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Sezónní zaměstnaní na šest měsíců, práce na realizaci a údržbě soukromých zahrad a veřejné zeleně ve Zlínském a Jihomoravském kraji, pružná prac. doba, osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvy.. Pracoviště: Florstyl s.r.o., Panská, č.p. 25, 686 04 Kunovice. Informace: Blanka Pavková, +420 572 549 553.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Znalost pokládky obrub, zámkové dlažby, žulové kostky, výstavba inžen. sítí, komunikací, parkovišť, chodníků a zídek, prémie, kontakt telefon (9-18 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Kartusek - ekostav s.r.o. [2], Velehradská, č.p. 1905, 686 03 Staré Město u Uher.Hrad.. Informace: Tomáš Kartusek, +420 777 716 729.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na zahájení festivalu Jeden svět představil Jindřich Štreit oceňovanou knihu Kde domov můj. Zároveň se otevřely tři vernisáže ve foyer kina Hvězda.
11

Festival Jeden svět zahájil Jindřich Štreit oceňovanou knihou

Ilustrační fotografie.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Předškoláci z MŠ v Šumicích ve Slováckém deníku

Soud s Terezou H. odložil v Pákistánu kriketový zápas

Kriketový zápas odložil plánované soudní líčení s Terezou H. z Uherského Hradiště, které se mělo uskutečnit v úterý 20. března.

Uherský Brod: sídliště Olšava pohlídá nová kamera

Jedenadvacátou kameru nechala v první polovině února nainstalovat uherskobrodská radnice na sídlišti Olšava na střeše jednoho z panelových domů. Hlavním důvodem rozšíření monitorovacícho systému o sídliště na periferii města, byly časté krádeže, které lokalitu sužovaly.

Dárci krve si za korunu odpočinou ve wellness centru

Speciální odměnu pro dobrovolné dárce krve přichystali ve spolupráci se všemi čtyřmi krajskými nemocnicemi v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.

Po srážce zraněného řidiče odvezla sanitka

Ke srážce dvou osobních vozů došlo v úterý krátce před sedmou hodinou ranní v Bílovicích. Na místo vyrazili hasiči, kteří provedli protipožární opatření.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT