Tak by se daly charakterizovat oslavy stodesátých narozenin slovácké dechové hudby Topolanky a sto deseti let od narození jejího legendárního kapelníka Ludvíka Foltýna, na nichž se v Bůrovcích sešlo pět stovek příznivců dechovky z obce i okolí.

„Každé kulaté výročí Topolanky, která naše občany provází muzikou od narození až po hrob, celá Topolná vždycky radostně oslavuje. Vždyť Topolanka patří nerozlučně k životu lidí na vesnici a mezi ní a obcí funguje vzájemná symbióza,“ dala průchod pocitům starostka obce Hana Marášková. Než zahájila čtyřhodinový maraton dechové hudby, prozradila, že Topolná v letošním ročníku soutěže Vesnice roku byla poctěna diplomem za udržování lidových tradic.
„Kromě dalších kapel z obce má i Topolanka lví podíl na tom, že jsme ocenění obdrželi. Kromě toho, že všechny muziky v obci finančně podporujeme, jsme nechali jubilantce vyrobit stovku DVD s názvem Slovácká dechovka Topolanky,“ nechala se slyšet první žena Topolné. A pak už se slova ujala zpěvačka Moravanky Ivana Slabáková, aby slovem mistrně skloubila dechovkový koncert, v němž se představila Topolanka, Loštická veselka, Hulíňané, Zdounečanka a Túfaranka ze Šakvic.

Hned při úvodní orchestrální skladbě Topolanky přiklusal na parket s českou vlajkou švýcarský fanoušek moravských dechovek Röbby Widmer a při tanečních kreacích s ní mával kapele do taktu. S manželkou Marthou pak předali kapelníkovi Topolanky Jiřímu Foltýnovi tablo jubilující kapely s fotografiemi ze zájezdu po Švýcarsku. „Zvonivou hudbu Topolanky milujeme a neváhali jsme přijet oslavit její významné narozeniny a připomenout si nedožité sté narozeniny jejího kapelníka Ludvíka Foltýna, s nímž jsme byli dobří přátelé,“ nechali se slyšet Widmerovi.

Chválou na adresu topolenské dechovky nešetřili ani kapelníci či manažeři zúčastněných muzik. „Přijeli jsme Topolance zahrát proto, že se s jejími muzikanty dobře známe a občas si i muzikantsky vypomůžeme, ale jako přátelé se také sejdeme, abychom si popovídali.,“ svěřil se Petr Němec, manažer Hulíňanů, kteří hráli v Topolné poprvé.

Topolenskou premiéru tu měla i zpěvačka Ivana Slabáková, která stejně jako její manžel tvrdí, že dechovku dali světu Češi a Moravané. „Písničky českých autorů hrály orchestry především v německy mluvících zemích Evropy a pak se teprve dostaly do Ameriky. Musím přiznat, že já se na setkání se slováckými kapelami vždycky moc těším. Hrají v nich samí fajn kluci,“ poznamenala Slabáková.

Zdeněk Skalička

Čtěte také:

Jiří Foltýn: Aby Topolanka a další dechové muziky žily dál