Přímo v centru města vznikne krojový ateliér, ve kterém chtějí pořadatelé fotograficky zdokumentovat různorodost krojů v jednotlivých obcích. Z těchto fotek by pak měla vzniknout publikace.

„Záměrem autorského týmu je představit všem návštěvníkům našeho města bohatství odkazu lidových tradic v městech a obcích, které se každoročně zapojují do Slováckých slavností vína a otevřených památek,“ řekl k připravované knize jeden z organizátorů Michal Dvouletý. Publikaci připravuje Slovácké muzeum ve spolupráci s nadací Děti – kultura – sport. V minulých ročnících se často stávalo, že ne všichni účastníci průvodu byli řádně oblečení a krojová čistota trpěla. „Budeme se snažit na krojované působit. Minimálně je upozorníme, aby si sundali hodinky z ruky,“ prohlásila etnografa Ludmila Tarcalová, podle které by měli zúčastnění volit spíše sváteční kroj. „Ale nebráníme se ani jiným variantám. Hlavně to nesmí být souborová napodobenina,“ upozornila Tarcalová.

V programu Slováckých slavností vína připravili organizátoři novinky, ale zůstávají i osvědčené kulturní pořady jako vystoupení dětských souborů Naši nejmenší, komponovaný pořad písní a tanců na motivy práce ve vinohradu u Slovácké búdy, večerní pořady nejenom ve sklepech s posezením u cimbálu, a další.

Pro gurmány bude nově otevřena improvizovaná Slovácká jídelna na Palackého náměstí, ve Smetanových sadech se bude vařit a ochutnávat nejlepší Slovácký guláš. „Slovácké slavnosti vína jsou důstojnou prezentací kulturního, vinařského i kulinářského dědictví, které na Slovácku udržujeme. Je to svátek lidových tradic, vína, nádherných krojů Slovácka i historických památek,“ připomněl hlavní myšlenku vzniku této mimořádné akce předseda přípravného výboru Květoslav Tichavský.

Neděle nabídne tradiční košt vín v Redutě, koncert Vlasty Redla na Masarykově náměstí nebo třeba dětské soutěže na téma lidových řemesel v Galerii Slováckého muzea.

Samotní protagonisté slavností vnímají každoroční program pozitivně. „Je to pěkná akce. Její program bych neměnil, ani mě nenapadá nic, co by se dalo změnit k lepšímu,“ přiznal vedoucí staroměstského souboru Dolina Aleš Rada.

Jitka Cilečková, Michael Lapčík

Čtěte také:

Slavnosti vína v roce 2008