Pozdravil je předseda přípravného výboru (který tvoří zástupci osmi moravských a osmi slovenských měst a obcí) – starosta obce Moravské Lieskové Ľubomír Miklánek, který představil zástupce čtyř spolupořádajících krajů (Trenčín, Trnava, Zlín, Jihomoravský) a další čestné hosty, mezi nimiž byla 1. místopředsedkyně Senátu ČR Alena Gajdůšková, velvyslanec ČR na Slovensku Vladimír Galuška a senátoři a poslanci obou republik. Ti nejprve položili kytice u Památníku česko-slovenské vzájemnosti na hranici, kde hymny zazpívali členové pěveckých sborů Klenotnica z Bzinců pod Javorinou a Boršičané.

V přírodním amfiteátru se pak v pestrém programu střídaly hudební a taneční skupiny různých žánrů – pochopitelně převažoval folklor. Hrála dechová hudba Nivničanka, zpíval ženský sbor Tetičky z Kunovic s folklorní skupinou Kasanka z Moravského Lieskového, představily se oba výše uvedené pěvecké sbory. Atraktivní vlčnovský folklor předvedl soubor Vlčnovjan, po něm se představil folklorní soubor Javorinka z Ľubiny.

Žánr country a bluegrassu byl zastoupen skupinou Poutníci z Brna, v podobném duchu zatančil trenčínský soubor Maryland. Na folkrockovou notu hrála hradišťská skupina Sory a program vyvrcholil vystoupením špičkového souboru Brezová z Brezové pod Bradlom, k němuž se v závěru symbolicky připojil Vlčnovjan. Na malém pódiu hrály k dobré náladě lidová hudba Borovienka a skupiny Dostavník, Telegraf a Western. „Jsme rádi, že se počasí umoudřilo a že jsme mohli početné návštěvnické obci předvést kulturní program v plném rozsahu. Ušlechtilá myšlenka setkávání se na Javořině si to jistě zaslouží…“ konstatoval ředitel spolupořádajícího Klubu kultury v Uh. Hradišti Antonín Mach. Po vyhodnocení letošního ročníku bude zvolen nový přípravný výbor, který začne připravovat Slavnosti na Javořině 2010.

Miroslav Potyka