Namísto obvyklého střetnutí dvaadvaceti fotbalistů, tam však téměř tisícihlavá kulisa přihlížejících sledovala vystoupení více než 350 krojovaných nejen ze Slovácka, ale i z nedalekého Slovenska. Folklorní den, jak akci nazvali organizátoři, nabídl divákům více než pět hodin národopisného maratonu, ve kterém se představily soubory dětí i dospělých ze Slavkova, obcí mikroregionu Bílé Karpaty či ze slovenského Pováží. Na parketu tak bylo možné obdivovat mimo jiné taneční umění folklorních souborů Kopaničár ze Starého Hrozenkova, Javorina ze Strání, Horněmčan, Dolněmčan, Večernica z Trenčianske Turné, Kubra z Trenčína i um pěveckých seskupení Plkotnice ze Suché Loze a Tetičky z Dolního Němčí.

Atmosféru doplňoval jarmark lidových řemesel, kde nechyběli například kováři, ukázky vyšívání krojů v podání Veroniky Provodovské z Březové či drátenictví a opravy „starých vzácných zgarbů po stařečkoch“ Stanislavy Vaňkové z Babic.

Jedním z vrcholů programu byla ukázka krojů z dvaceti různých lokalit. „Patnáct párů představilo kroje převážně z okolí. Z největší dálky přicestovaly páry z Buchlovic, Velehradu, Uherského Hradiště a Kunovic. Pět párů se přišlo ukázat v krojích ze Slovenska,“ uvedl hlavní moderátor akce Libor Švardala, jenž byl oblečen do kroje slavkovského.

Akce podle něj navazovala na historicky první Folklorní den obce, který se uskutečnil před dvěma roky. „Letos jsme to přeshraničně rozšířili o účast zástupců ze Slovenska, zdali se z toho stane tradice, to uvidíme až časem,“ řekl Švardala. Jednou z účastnic byla také Anna Jankových, která přišla, tak jako mnoho jiných, s částí své rodiny. „Celé odpoledne se díky bohatému a zajímavému programu je na co dívat. Využila jsem i jarmarku. Pořídila jsem si na něm váleček na nudle a ruční výšivky,“ pochvalovala si návštěvnice.

„Pracovní kroj se postupem posledních osmdesáti let prakticky z obce vytratil. Rozhodli jsme se, že jeho někdejší vzhled sestavíme společně s pracovníky Slováckého muzea, a to se nám povedlo. Proto byl po letech tento oděv k vidění i na sobotních slavnostech,“ podotkl slavkovský starosta Petr Vladovič. Pátrání po přesné podobě pracovního kroje trvalo pracovníkům Slováckého muzea zhruba jeden rok. „Bylo nutné sehnat všechny dostupné materiály a fotografie. Samotná finální kompletace kroje trvala asi jeden týden,“ upřesnila etnografka Slováckého muzea Romana Habartová. (KO)