VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 1918: hradišťský starosta slavil ve sklepě

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Zítra oslavíme státní svátek vzniku samostatné Československé republiky. Je to již devadesát dva let od událostí, které do základů změnily život obyvatel v srdci Evropy.

28.10.2010
SDÍLEJ:

Uherskohradišťská kronikaFoto: DENÍK/Alena Kučerová

Události z období, kdy vznikalo samostatné Československo, detailně zachycují školní a farní kroniky i tisk včetně Slováckých novin

S tím, jak ubývá pamětníků, stoupá úloha písemných dokumentů. Mezi ty nejdůležitější patří kroniky měst a obcí. V Uherském Hradišti se o jejich řádné uložení stará Státní okresní archiv v Uh. Hradišti, v jehož čele nedávno stanul nový ředitel, Lukáš Čoupek.

„Kroniky Uherské Hradiště patří k našim stěžejním archiváliím. Zákonná povinnost měst a obcí psát kroniku se datuje od roku 1920. Do té doby dění zaznamenávaly školní kroniky a zápisy se vedly také na farách. Průběh událostí v Uherském Hradišti v roce 1918 tedy poněkud zpětně popsal tehdejší kronikář Metoděj Dobiáš, učitel měšťanské školy,“ říká na úvod Lukáš Čoupek a přináší v kůži vázanou Pamětní knihu královského města Uherské Hradiště, mapující léta 1910–1932. Už při pohledu na zápisy je zřejmé, že Metoděj Dobiáš patřil k elitním kronikářům. Krásné úpravné písmo a především čtivý styl zápisů činí kroniku zajímavou i v dnešní době. Významnému dni 28. října je samozřejmě věnována ze strany kronikáře velká pozornost. Dozvídáme se, že telegram o vzniku samostatné republiky doručili tehdejšímu starostovi do jeho vinného sklepa v Mařaticích, kde právě pobýval se svými přáteli. Právě oni jako první ve městě zvedli sklenku s vínem z mařatických vinohradů na slávu nové republiky. Vedení města se následně sešlo v Měšťanské besedě, kde vznikl text informují obyvatele města o této významné události. Neprodleně byly vytisknuty letáky a vylepeny po městě. Dobiáš popisuje nejen euforii, která oznámení provázela, ale neopomněl i doprovodné jevy. Tím byly například protižidovské nálady včetně rabování v obchodech.

„Není se co divit, byla to doba nejen radosti, ale i velké bídy po první světové válce. Z fronty se vraceli vojáci, aby vzápětí mnozí odcházeli bojovat na Slovensko, kterému hrozila maďarská okupace. Vznik republiky, to nebylo jen mávání prapory,“ dodává Lukáš Čoupek.

Toto všechno a ještě řadu dalších zajímavostí z dění v roce 1918 obsahují Dobiášovy zápisy, v nichž se často odvolává i na tehdejší Slovácké noviny. Součástí kroniky je i na tehdejší dobu unikátní věcný rejstřík, jakási podoba dnešního Googlu, kde badatelé najdou odkazy na jednotlivé výrazy.

Do zmíněné kroniky i do dalších archiválií mohou zájemci nahlédnout v badatelně Státního okresního archivu ve františkánském klášteře a lépe poznat dny všední i sváteční, jak je prožívali naši předkové.

Zápisy v hradišťské kronice zaznamenávají v souvislosti s 28. říjnem i humornou historku, která se odehrála u hejtmanství v dnešní Nádražní ulici. Nadšený dav obyvatel se snažil odstranit z budovy symbol rakouského mocnářství – orlici. Skupinka nadšenců si přinesla žebřík a v tu chvíli k místu přicházel policejní důstojník. Lidé se vylekali v obavě, jaká bude jeho reakce. K údivu přítomných však policista zavelel: „Máte krátký žebřík, z toho na orlici nedosáhnete. Pojďte do dvora, tam je větší.“ A skutečně, žebřík tam byl. Jeden z odvážlivců vylezl nahoru a rakouskou orlici shodil na zem, kde se rozbila na mnoho kousků.

Alena Kučerová

28.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Březolupské hody. Hodová chasa volí v Březolupech.
25

Ve Zlámanci i Březolupech došli k volbám v krojích

Orel královský i mořský zemřeli na otravu

Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále tělo orla skalního. 

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení