Kukátko Uherskobrodska klikni ZDE

Ovládá tři světové jazyky, zastupoval Českou republiku v pracovních výborech na velitelství NATO v Bruselu, má bezpečnostní prověrku NBÚ i NATO, je aktivním programátorem a také otcem rodiny a zapáleným kuželkářem. Na to, jak výbušnou považuje svou nynější starostenskou židli i na další otázky odpovídal s otevřeností, zápalem pro věc i smyslem pro humor.

Pocházíte z Bojkovic?

Ano, náš rod pochází z Bojkovic. Příjmení Viceník je tady ostatně dost časté. Ale se všemi spřízněn rozhodně nejsem. Třeba s naší radní Štěpánkovou Viceníkovou rodina nejsme.

Vystudoval jste na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně pro mnohé děsuplný obor fyzikální, anorganická a analytická chemie…

Vystudoval jsem skutečně obor, kde nás bylo v ročníku hodně málo. A to bych nesměl být z Bojkovic, abych neměl blízko k místní zbrojovce a jejímu výrobnímu sortimentu. Už vojenskou základní službu jsem absolvoval ve výzkumném vojenském ústavu ve Slavičíně, a tam jsem taky zůstal. Mou poslední funkci bylo řízení odboru s padesáti zaměstnanci.

Bylo pro vás těžké opustit atraktivní místo s častým cestováním do zahraničí a přijmout odpovědnost za chod města?

Když jsem přijal pozici lídra na naší kandidátce, bylo to s plným vědomím, že v případě úspěchu starostenské místo přijmu a budu se mu věnovat s plným nasazením.

Jaký byl váš první den?

Byla v tom samozřejmě trocha nejistoty, ale hlavně to bylo hektické. Teoreticky jsem měl úřad převzít během jediného dne, a to skutečně není možné. S danou problematikou se já i moje kolegyně místostarostka seznamujeme postupně a snažíme se řešit ty nejaktuálnější problémy.

A které to jsou?

Zcela určitě je to příprava rozpočtu, hledání nutných úspor, nedobrý stav veřejného osvětlení, efektivnější fungování příspěvkových organizací i radnice, je toho hodně.

Jak vidíte budoucnost zámku Světlova, sdílíte názor, že jej mělo město koupit?

Pokud všechno vyjde, bude pro veřejnost otevřen v květnu příštího roku. Se stávajícím majitelem jednáme o možnostech využití zámku. Každopádně tam bude část Muzea Bojkovska a obřadní síň. Zprovoznění Světlova bezpochyby prospěje cestovnímu ruchu. A že jej mělo koupit město? S tím bych nesouhlasil. Když jste šikovný a získáte dotace, můžete postavit cokoliv, ale kde potom vzít peníze na provoz tak velkého objektu? To, už žádná dotace neřeší.

Co podle vás Bojkovice tedy potřebují?

Chybí nám centrální prostor, náměstí, kde by se lidé mohli scházet. Tento problém měly ve volebních programech všechny subjekty. Vhodné prostranství už máme vybrané, jsou hotové architektonické návrhy, teď už jenom shánět peníze. Také věřím, že do Bojkovic přilákáme i některý z řetězce velkých marketů, který by rozhýbal zdejší konkurenční prostředí mezi našimi obchodníky. Další prioritou jsou nová stavební místa pro rodinné domy.

Co plánujte pro přidružené obce?

Věřím, že v polovině prosince už budou zvoleny osadní výbory v Přečkovicích, Krhově i Bzové a počítám, že právě jejich iniciativa bude hnacím motorem ke zlepšení podmínek života tamních občanů.

Jaký máte kromě náměstí sen?

Budu rád, když se lidé budou víc potkávat na kulturních a společenských akcích. Vždyť tu mámě kvalitní folklorní soubory a lidovou školu umění. Věřím, že když parta nadšenců dokáže uspořádat fašank, dokáže samozřejmě s podporou radnice a dalších občanů obnovit tradici hodů. Takže hody na novém náměstí, to je můj sen.

Jak přijala váš vstup do politiky rodina?

Manželka i obě děti to berou jako fakt. Nikdo mě neodrazoval.

A jak je to s výbušností starostenské židle?

Doufám, že na ní nevybouchnu…

Alena Kučerová