VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Cirin, která musela prchnout z Tibetu do Nepálu

Nepál /FOTOGALERIE/ - Životní příběh Cirin začal před padesáti šesti lety v Tibetu v malé vesničce v horách. Na krásné dětství však mohla Cirin brzy zapomenout.

8.7.2011
SDÍLEJ:

Cirin ve výrobně koberců s jedním z výrobkůFoto: archiv Kláry Hamplové

Její rodina byla donucena uprchnout z Tibetu do Nepálu kvůli strachu o svůj život, když Čína začala okupovat tibetské území. Proto se v roce 1959 vydala čtyřčlenná rodina na nebezpečný pochod přes horské průsmyky na jihu Tibetu, aby dorazila do tehdejšího Nepálského království. Pochod trval 20 dní. Nebezpečný terén, žádné jídlo a nedostatečné oblečení činily útěk nadmíru náročný. Cirin, které tehdy byly pouhé 3 roky, si z něj nepamatuje mnoho. Její rodiče jí však spoustu věcí popsali a pověděli. Například to, jak si s sebou Tibeťané nemohli vzít žádné osobní věci a každý si vzal jen drobnost jako vzpomínku na domov.

Jakmile překročila rodina hranice a dostala se do oblasti Nepálu s názvem Mustang, rozhodli rodiče, že Cirin i se starším bratrem zde zůstanou se svým strýcem. A nastalo půlroční odloučení, během kterého se rodiče Cirin snažili najít nějaké vhodné místo k životu v Nepálu. A to se povedlo. Zcela přirozeně se Tibeťané začali usidlovat v okolí větších měst a jedním z nich byla také Pokhara. Mnoho uprchlíků zde skončilo svoji strastiplnou cestu a rozhodlo se zde začít svůj nový život. Také Cirin a její rodina. Ovšem začátky byly krušné. Nepálci byli překvapení z takového množství nových obyvatel v okolí svých domovů a trvalo nějaký čas, než se situace ustálila. A pro Tibeťany bylo podnebí poněkud nepříjemné.

Z tibetských mrazů se najednou objevili v Pokhaře, kde je v létě i hodně přes 30 stupňů. Z počátku bydleli ve stanovém městečku a hygienické podmínky byly bídné. Alespoň vody byl dostatek, protože v blízkém okolí tekla malá, čístá, horská říčka. Nějaké větší epidemie se tak uprchlickému táboru vyhnuly. Tehdy Tibeťanům pomahála jak nepálská vláda tak mezinárodní neziskové organizace jako například švýcarský Červený kříž. Pomohly postavit přístřešky (nebo spíše menší domky), zavedly vodovodní potrubí a kanalizační síť a Tibeťané se pomalu a jistě začali zabydlovat. Dnes již zde nepůsobí organizace žádné a podpora od maoistické vlády je nemyslitelná.

Také Cirin a její bratr dorazili do Pokhary za svými rodiči. Cirin začala navštěvovat základní školu, ale dostala se pouze do druhé třídy. Narodila se jí totiž sestra a Cirin musela pomáhat mamince. Brzy si však našla práci a ve velké dílně na výrobu koberců začala učit starší generaci tomuto umění. Později jí bylo nabídnuto místo v hlavní kanceláři ve zdejším uprchlickém táboře a pracuje zde již 25 let. Ví, že v Tibetu má rodinu, bohužel však od ní nemá žádné zprávy. Tak jako spousta dalších vůbec netuší, co se s příbuznými v Tibetu děje, a zda vůbec ještě žijí.

Cirin se zde vdala za dalšího z uprchlíků a mají spolu 3 děti, které v tuto chvíli navštěvují střední školu a nebo pracují. Vypadají jako spokojená rodina, jen k tomu něco chybí. Život ve své vlasti. V Nepálu se teď situace přiostřuje a život zde je pro uprchlíky čím dál náročnější. Nemají ale kam jít, a proto se nad jejich osudem vznáší čím dál černější mračna a hlavně starší generace, kam patří i Cirin, se obává, jaké budou životy jejich dětí. Proto se každý den modlí, aby si nikdo na světě nemusel projít tím, čím ona. Když jsem se Cirin zeptala, co si myslí o Číně, odpověděla: „Nemám nic, co bych o Číně mohla říct, jen je žádám, aby nám vrátili zpět Tibet.“

Klára Hamplová

8.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 25 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti REKLAMAČNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyřizování a evidence reklamací, stanovování nápravných opatření vyplívajících z jednot. šetření, rozbor a analýza reklamací, spolupráce při rozborech nákladů na reklamace, vyhodnocování efektivity náprav. opatření související s reklamací, řídí tvorbu 8D Reportu. SŠ/VŠ vzdělání tech. směru, znalost práce na PC, znalost MS Office, zákl. znalost čtení technické/výkresové dokumentace a norem, akt. znalost RJ slovem i písmem, samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, ŘP "B" výhodou, praxe výhodou, možnost prof. a odbor. růstu, školení, možnost výuky AJ i RJ, příspěvek na ubytování/bydlení a stravování, flexipassy, příspěvek na rehabilita u zaměstnanců vykonávající rizikovou práci, dotovaná teplá strava, zajištění nápojů, poukázky, odměny, 5 týdnů dovolené, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Aircraft industries, a.s., Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Věra Buráňová, +420 572 816 454.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 18 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě ASISTENT/KA AGENTURNÍ KANCELÁŘE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedení kanceláře po administrativní stránce, péče o stávající klienty a následný servis. Nezbytná znalost kancelářských programů (Word, Excel). Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, snaha učit se novým věcem. Dlouhodobá a stabilní práce v zavedené agenturní kanceláři, bohatý systém benefitů, fixní mzda+odměny, vzdělávání zdarma. Nutné zkušenosti v administrativě. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Generali pojišťovna a.s. - prac. ub, Moravská, č.p. 550, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Petra Valchářová, +420 605 712 210.

Informační technologie - Informační technologie IT manager 26 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti informačních technologií a činností Projektový manažer - oblast IT (junior/senior). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektové řízení několika velkých IT projektů podpořených z IROP, ale i řada menších rozvoj. projektů z vlastních zdrojů, podíl na definování strateg. směřování IT v organizaci, VŠ vzdělání (IT, veřejná správa, ekonomika výhodou), velmi dobrá orientace v oblasti infor. technologií a systémů (zejména ekonom. IS, klinické IS a kybernetická bezpečnost), orientace v problematice zadávání veřej. zakázek a čerpání dotací z Evrop. fondů, pokročil. znalost práce na PC, zejména MS Office, znalost principů projekt. řízení (prokazatelná zkušenost s řízením projektů velkou výhodou), čas. flexibilita a velmi dobrá odolnost vůči stresu, velmi dobré komun. a manaž. dovednosti, odpovědnost a spolehlivost při plnění svěřených úkolů, zájem o další vzdělávání, ochota k pravidel. služ. cestám v rámci Zlín. kraje, příjemné prac. prostředí a přátel. kolektiv, možnost prof. růstu, notebook a služ. telefon. Přihláška uchazeče musí obsahovat: Strukturovaný životopis, vč. informace o dosavadní praxi, fotokopie dokladů o dosaž. vzdělání, souhlas se zpracováním osob. údajů. Přihlášku zasílejte do 8.7.2018 e-mailem nebo na adresu: Uherskohradišťská nemocnice a.s., Řízení lidských zdrojů, Ing. Adéla Valičková, J. E. Purkyně 365, 686 68 Uherské Hradiště. Obálku označit "VŘ - projektový manažer IT".. Pracoviště: Uherskohradišťská nemocnice a.s., J. E. Purkyně, č.p. 365, 686 06 Uherské Hradiště 6. Informace: Zdeňka Kokavcová, +420 572 529 320.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 16 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič, strojník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič sk."C" vozu TATRA 815, obsluha smykového nakladače Bobcat S250, strojnický průkaz, kontakt pouze telefonicky.. Pracoviště: Jaroslav pavelka, Šlerkova, č.p. 1475, 686 04 Kunovice. Informace: Jaroslav Pavelka, +420 605 815 800.


Devět desítek malých včelaříků ze Slovácka a Zlínska se zúčastnilo setkání pod Buchlovem.
17

Na palouku pod Buchlovem si dali dostaveníčko mladí včelaříci

Ze zdravotních důvodů zatím postrádá trenér Slovácka Michal Kordula záložníka Marka Havlíka (na snímku vlevo) a útočníka Tomáše Zajíce.

V týdnu se u nás objeví útočník, tvrdí trenér Kordula

Na náměstí slovácké metropole bojovali mladí hasiči o poháry

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se v sobotu odpoledne uskutečnil 20. ročník soutěže O pohár starosty Okresního sdružení hasičů (OSH) Uherské Hradiště. Otevřeného klání se zúčastnilo v disciplínách štafeta dvojic a požárním útoku 28 družstev mladých hasičů a 2 družstva vedoucích ze Slovácka.

Zkuste dobrodružné plavby po Baťově kanálu

S letními prázdninami jsou na Slovácku spojeny plavby po Baťově kanále, během nichž návštěvníci objevují krásy tamního regionu z vodní hladiny.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

V romantickém zákoutí rybníků ryby v noci udicemi moc necloumaly

Je odpoledne předposlední červnové soboty. Ke Konventnímu rybníku a mokřadu Žabinec před velehradskou bazilikou se sjíždějí první příslušníci Petrova cechu, aby si na březích vodních ploch našli lovné místo, na němž se usídlí a úderem 18. hodiny se stanou účastníky 16. ročníku nočních rybářských závodů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT