Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozvání na jízdu králů do Vlčnova

Vlčnov - Jízda králů a s ní spojené národopisné slavnosti ve Vlčnově bezesporu patří mezi nejvýznamnější a nejtradičnější kulturní akce v České republice. Pozoruhodné je jak historické ukotvení akce, tak její současná živá podoba.

26.5.2010
SDÍLEJ:

Jízda králů je ve Vlčnově největší folklorní akcí.Foto: Miroslav Potyka

Těžko se asi zjistí, odkdy se jízda králů ve Vlčnově jezdí. Podle Antonína Pavelčíka pochází nejstarší písemný záznam z roku 1890, kdy malíř Joža Uprka si vlčnovskou jízdu vybral jako námět pro svůj slavný obraz. Ale když ještě žil Jan Knotek (jako král jel v roce 1909), vzpomínal na vyprávění svého dědečka (byl členem královské družiny v roce 1864) o rodu Kovářů, co jako králové jeli po čtyři generace – ten první snad v roce 1808…

Nahlédnout do dávné minulosti mýtů a přitom se bavit současností budeme moci ve Vlčnově 28. až 30. května, kdy Klub sportu a kultury, obec Vlčnov a Společnost jízdy králů pořádají pod záštitou hejtmana Zlínského kraje tradiční slavnost. A na co se můžete těšit.

V pátek v 18 hodin bude v Galerii Měšťanka zahájena výstava Jízda králů objektivem fotoaparátu, zahraje CM Čardáš z Bojkovic. Ve 20 hodin začne na stadionu taneční zábava a v Klubu sportu a kultury se setkají verbíři z Uherskobrodska. Hrát budou Mladí Burčáci z Míkovic a spoluúčinkují Kopaničár ze Starého Hrozenkova, Vlčnovské búdové umělkyně a ženský sbor Falešnice.

Sobotní program zahájí ve 14 hodin jarmark lidových výrobků a ve stejné době bude na pódiu na návsi koncertovat DH Vlčnovjané. Tu pak vystřídá v 16 hodin pořad Vitajte ve Vlčnově (účinkují vlčnovské soubory Čerešničky, Vlčnovjánek, Vlčnovjan, Vlčnovské búdové umělkyně, mužský sbor a CM Durancia, dále CM Čardáš a folklorní klub Omladina z Košic). U kostela bude od 14.30 do 16 hod. vystupovat Valašský soubor Kašava ze Zlína. V 19 hodin proběhne v Klubu sportu a kultury předání vlády králů s královskou družinou, loňským králem Adamem Pešlem a letošním Romanem Hrubošem, spoluúčinkují CM Čardáš, Vlčnovské búdové umělkyně a DH Vlčnovjanka. U búd pak od večera do bílého rána budou hrát CM Burčáci a Mladí Burčáci.

V neděli pokračuje od 8 hodin jarmark lidových výrobků a v kostele proběhne slavnostní mše svatá za královskou družinu, která pak odejde na obecní úřad. Na mnoha místech Vlčnova se pak setkáte se soubory a muzikami. U hospodářské usedlosti č. 65 to bude Slovácký soubor Kyjov (od 9.00), Holúbek z Uh. Brodu (od 11.00), DK Vlčnovjanka (od 12.00) a DH Šohajka (od 13.00). u Galerie Měšťanka Kašava (od 9.00), u rolnického domu č. 57 Omladina z Košic (od 9.00), u kostela Děcka ze Skoronic (od 9.30) a mužské a ženské sbory z Hradčovic, Ostrožské Nové Vsi, Vacenovic, Šardic a Vlčnova (od 11.00 do 13.30). U obecního úřadu nás potěší od 10.00 Háječek z Ostrožské Lhoty, CM Burčáci a ženský sbor z Míkovic. U domu rodičů krále bude od 10.00 hod. koncertovat CM Jakub z Uh. Brodu a ve Vinohradské ulici DH Vlčnovjané. V Muzeu lidových pálenic začne ve 13.00 hodin beseda s jedním z autorů expozice Jiřím Severinem. Od 10.00 do 13.00 bude pódium na návsi patřit souborům Děcka ze Skoronic, Holúbek z Uh. Brodu, Čerešničky, Vlčnovjánek a CM Durancia z Vlčnova, Háječek z Ostrožské Lhoty, CM Burčáci, Slovácký soubor Kyjov, Kašava, Omladina, Vlčnovjan a CM Čardáš. Jízda králů vyjede ve 13.00 hodin a o hodinu později se připojí ke krojovanému průvodu všech účinkujících souborů a muzik. Závěrečné pořady proběhnou na pódiu na návsí, od 15.30 Královský vínek (král Roman Hruboš, Vlčnovjan a CM Čardáš) a od 16.00 Muzikantská rozlúčka (DH Šohajka z Dolních Bojanovic). Programy doplní celá řada výstav.

Miroslav Potyka

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér 1. FC Slovácko Michal Kordula (vpravo).

Slovácko trápí produktivita. Problém chce vyřešit na Dukle

Ilustrační foto.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

FOTOGALERIE / Areálem Madis relaxačního centra ve staroměstské Kosmově ulici se v sobotu odpoledne mísily vůně zabijačkových dobrot. Při 12. ročníku Ovarové serenády si měli návštěvníci na čem pošmáknout.

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení