Kde se zrodil nápad na „balonový festival“? Máme se těšit na něco podobného, jako se děje třeba nad Bouzovem?
Balonový festival děláme především jako prezentaci balonového létání všeobecně. Původně jsme chtěli festival na Břestku uspořádat až v příštím roce, kdy by již mohlo plně fungovat naše BalonCentrum včetně penzionu a restaurace, ale přesvědčil nás obchodní ředitel výrobce balonů, že by bylo fajn, abychom festival udělali již letos, že nám pomůže s účastí zahraničních posádek.

Kolik balonů bude ve vzduchu?
Ve vzduchu bude minimálně dvacet balonů.

Odkud se na Slovácku vezme tolik balonů? To jste je posváželi?
Osm balonů bude lítat našich vlastních, pak přijedou další přátelé z Čech a Slovenska, ale taky tu bude létat balon z Rakouska, Slovinska či Polska.

Nehrozí nějaké nebezpečí, když vzletí tolik balonů najednou? Nemůžou se třeba srazit?
Nebezpečí opravdu nehrozí žádné, dvacet balonů je téměř nic proti 750 balonům najednou ve vzduchu na největší balonové akci v Novém Mexiku. Obal obalu se může během letu dotknout, nemělo by však přijít k dotyku koše s obalem jiného balonu.

Je pravda, to co se říká,že balon vlastně moc nelze řídit?
Ano, balon letí právě tam, kde fouká vítr. Můžeme pouze malinko ovlivnit směr tím, v jaké výšce poletíme, pokud je tedy v různých výškách rozdílný směr proudění vzduchu.

Jak dlouho vydrží balon ve vzduchu? Na jak dlouho máte obvykle „palivo“?
Horkovzdušný balon je ve vzduchu přibližně hodinu, zásobu paliva máme však vždy na téměř dvojnásobnou dobu.

Vzletí i nějaké kuriózně tvarované balony?
Ano, bude tu létat zelený balon ve tvaru srdce „Steirmark“, kýbl barvy „Jupol“, pneumatika „Matador“, krígl Budvaru a nejzajímavější by mohla být replika prvního balonu na světě – „montgolfiéry“, kde i posádka balonu lítá v dobových kostýmech. Účast repliky je prozatím v jednání, nicméně pokud se nezúčastní festivalu v letošním roce, je přislíbena účast na následujícím ročníku.

Který z balonů, jež poletí, bude největší? Jaké jsou jeho rozměry?
Největší balon bude náš balon „First class“. Je to vůbec největší balon v České a Slovenské republice a zajímavostí kromě své velikosti je, že mimo pilota lítá v tomto balonu spolu s pasažéry i stewardka, která již během letu nabízí pasažérům šampaňské nebo chlazené pivo a nealko nápoje, což pasažéři velmi ocení obzvláště v nedávných velmi horkých dnech. Objem tohoto balonu je 10 000 m3. Vlezlo by se do něj dvacet milionů piv.

Slovácko je prý krajina stvořená pro balonové létání. Proč se to říká?
Především je to proto, že na všechny strany je dostatek místa pro bezpečné přistání balonu. Což se nedá říct ani náhodou například o letech v okolí Bratislavy, kde je nám překážkou rovnou několik velmi omezujících faktorů, jako je například hranice s Rakouskem a Maďarskem, vodní dílo Gabčíkovo, oproti Chřibům velmi rozsáhlé Malé Karpaty, mezinárodní letiště M. R. Štefánika, vojenské letiště v Malackách, rozsáhlé závody Slovnaft. Navíc nás zde nijak zásadně neomezuje řízení letového provozu a můžeme se s pasažéry podívat bez problémů i do větších výšek, než by nám bylo povoleno například v okolí Prahy, Brna, Bratislavy nebo Ostravy.

A co všechno z koše, který poletí nad Buchlovem, pasažér uvidí? Kam až dohlédne?
Po startu balonu od Buchlova je z balonu k vidění spousta zajímavých míst, hrad Buchlov, Barborka, zámek v Buchlovicích se zámeckou zahradou, Velehrad, Chřiby a třeba klikatící se řeka Morava. Když je opravdu dobrá dohlednost, je krásně vidět Javořina, Pálava, Svatý Hostýn, a z větších výšek třeba i Fatra a Nízké Tatry.