FOTOGALERII starých střeleckých terčů si prohlédněte ZDE

Tomuto Sokolovskému závodu předcházela příprava žáků základní školy od září 1960 v místnostech, kde byly uloženy zbraně – v dnešní hasičské zbrojnici, v prvním patře. Pak se tu rozvíjely závody motokár , a to až po organizování mistrovství republiky v Kunovicích, sportovní potápění, aktivní činnost automotoklubu, který pořádal o prázdninách soutěže pro děti i dospělé, a v neposlední řadě i střelecký sport.

Sportovní střelba prošla vývojem

Co bylo nutné, abychom se dopracovali k dnešním výsledkům? Byli to především obětaví členové výboru ZO Svazarmu a první střelci puškaři, kteří reprezentovali Kunovice a okres Uherské Hradiště, kteří se věnovali nám mladým. Jedná se o pány Antonína Pochylého, Antonína Chrástka, Václava Jonáka, Ladislava Mikoviče, Rudolfa Jančaříka, kteří tvořili střeleckou páteř v Kunovicích a okolí. Později chodili střílet Vlasta Gajdošíková (roz. Pavlíčková), František Škrášek, František Sochorec a další.

Naši střeleckou přípravu vedli tehdy Antonín Pochylý a Antonín Chrástek, ta první základní skupina byla tvořena těmito desetiletými školáky: Antonín Brhel, František Mrkva , Miroslav Smutný, Jaroslav Talaš, Jiří Jurásek. Později se přidali Antonín Fojta, Milan Juřička, Zdeněk Hráček, Zdenek Lipár, Marie Lukášová a další žáci základní školy. Puškaři měli dobré základy a mnozí z těchto dosahovali velmi dobrých výsledků. Sestava družstva A. Brhel, A. Fojta, Z. Hráček, M. Juříčka dosahovala v okresní a krajské lize pěkných výsledků. Pro porovnání – v libovolné malorážce vleže na 60 ran dosahovali nejednou výsledku přes 575 bodů a nejlepší, pokud si pamatuji, byl výkon 582 bodů, který nastřílel Antonín Fojta.

I dnes tento výkon můžeme se ctí srovnávat se střelci v České střelecké lize. Bylo to silné družstvo, které bylo velmi dobrým soupeřem pro střelce z Nivnice a Uherského Ostrohu, kteří stříleli tehdy II. ligu. Mladší členové, Zdenek Lipár a Marie Kotásková (roz. Lukášová) později díky svým výsledkům hostovali a posléze stříleli za Střelecký klub Nivnice, kde byly lepší materiální podmínky. Souběžně s puškaři tu v pozdější době působili i pistoláři – Miroslav Škrášek a Jiří Jurásek, kteří se věnovali žákům na základní škole. Později se k tréninku mladých připojil i Jaromír Šindelář, sám velmi dobrý puškař, který v mladším věku střílel v Žatci II. a I. ligu. Bohužel aktivita začínala a končila v tělocvičně ZŠ Červená cesta, protože jsme neměli k tréninku střelnici a po roce 1990 jsme neměli ani žádnou hospodářskou budovu, ani klubovou místnost jako dřív.

V roce 1993 byl založen sportovní střelecký klub v rámci Svazu branně technických sportů a po dohodě na MěÚ v Uherském Hradišti jsme trénovali na biatlonové střelnici v Míkovicích a později jsme využívali střelnici v Buchlovicích.

Navázali jsme zahraniční spolupráci

V roce 1992 střelci pistoláři rovněž navázali kontakty se sportovními střelci z německého Kasellu-Vellmaru, kde získali na jejich mezinárodních soutěžích nazvaných „Střelecký týden“ i některé medailové umístění ve svých kategoriích společně s březolupskými pistoláři. Družstvo pistolářů našeho klubu se rovněž třikrát zúčastnilo mistrovství republiky ve střelbě z velkorážné pistole. Družstva střelců se umístila od 9. do 13. místa.

Při desátém výročí střelecký klub SBTS Kunovice zorganizoval mezinárodní střetnutí střelců z Belgie, Francie, Německa a Nizozemska. Pro tyto střelce, sdružené v mezinárodní volné asociaci ATI (Amis Tireurs Internationaux), byl připraven střelecký a kulturní program – poznání jižní Moravy, návštěva Špilberka, chrámu Panny Marie ve Křtinách, Macochy a Punkevní jeskyně, Velehradu, České zbrojovky Uherský Brod a Skláren Květná. Soutěže se konaly na brněnské střelnici Na Kývalce. V letech 2003 až 2005 se střelecký klub zorientoval na combat střelbu a někteří střelci přešli na střelbu disciplín svazu IPSC. Po útlumu aktivity v letech 2005 až 2007 se na jaře v roce 2008 výbor ve složení Jaroslav Blatný, Jiří Jurásek, Renáta Kohutičová, Ivo Nejezchleba rozhodl, že se bude střelecký klub věnovat mládeži, abychom vychovali širší klubovou základnu pro pistolové diciplíny. Příprava započala v říjnu 2008 na ZŠ Červená cesta a první dobré výsledky se dosáhly už při Mikulášské diabolce a následně při finále tříkolového korespondenčního závodu mezi střeleckým kroužkem ZŠ Červená cesta a střeleckým kroužkem ZŠ ze Staré Turé. První část naší přípravy jsme završili v březnu 2009 na mistrovství republiky Svazu branně technický sportů v optické střelbě. Prezentovali jsme družstvo mladších žáků ve složení Tomáš Fialík, Petr Fialík, Jan Kohutič, které se umístilo na sedmém místě. Družstvo starších žáků ve složení Petr Daňhel, Jiří Šmíd, Michal Tomaštík si vybojovalo bronzové medaile. Druhý vrchol naší přípravy byl na začátku června 2009 v Pnětlukách u Loun na mistrovství republiky Svazu BTS ve střeleckém víceboji. Opět jsme prezentovali družstvo mladších a starších žáků. Starší žáci ve složení Petr Daňhel, Tomáš Lorenc, Michal Tomaštík obsadili sedmou příčku. Mladší žáci Tomáš Fialík, Petr Fialík a Jan Kohutič si vystříleli bronzové medaile a navíc Tomáš Fialík si vystřílel zlatou medaili a titul mistra republiky SBTS ve své kategorii.

Výročí si připomeneme soutěží

V současné době je situace v klubu podstatně lepší než na začátku roku 2008. Pomáhají nám členové ZO AVZO Kunovice, skromným finančním přispěním ,je to de facto náš fanklub. Jsou to a byli to „staří svazarmovci“, pánové Eman Prosecký, Juraj Horvát, Jaroslav Pochylý, Josef Lůčný, František Habarta, Jan Krčma, Antonín Stašek, Jiří Hrdina, Jaroslav Černý, Zdenek Kalný, Slávek Hanáček, Josef Chladníček a Antonín Němčický. Je jejich zásluha, že dnes tu můžeme s mladými provozovat střelecký sport. Tito členové byli před 50 lety, obrazně řečeno, u prvních výstřelů na střelnici v Abrhámové cihelně. Navíc se nám podařilo smluvně zajistit pro klub i střelnici v areálu firmy Aircraft Ind., kde jsme zorganizovali první veřejný závod pro naše členy a naše příznivce – Poslední výstřel roku 2009. Zde trénujeme s mládeží každou neděli, pokud to počasí dovolí.

Padesáté výročí bychom rádi vzpomněli na sportovních soutěžích pro naše přátele a sportovní příznivce, jedná se o sportovní soutěže a kulturní akce:
– 17. 4. 2010 VC Kunovic v disciplíně vzduchová puška/10 m (akce úspěšně proběhla v termínu)
– 25. 4. 2010 Memoriál Jaromíra Šindeláře v disciplíně velkorážná pistole/štafety (akce úspěšně proběhla v termínu)
– 22. 5. 2010 Královské střílení, vzduchová puška – sokolské hřiště
– 17. 10. 2010 Memoriál Oldřicha Janáčka v disciplíně velkorážná pistole/mířená 3x10

Protože je rovněž v tomto roce 400 let od první zmínky o Střeleckém spolku královského města Uherské Hradiště, náš střelecký klub pomohl zorganizovat výstavu střeleckých historických terčů tohoto hradišťského spolku. Vernisáž proběhla v pátek 21. května 2010 v obřadní síni kunovického městského úřadu.

Střelecký sport je o rozvoji osobnosti – síla vůle, morální vlastnosti, přesnost, rychlost, síla. To je základ nejen všech olympijských disciplín, ale i střeleckých sportovních combat disciplín.

Proto jménem našeho výboru děkuji všem dlouholetým členům za rozvoj a podporu střeleckému sportu v Kunovicích.

Za členy SSK Aircraft Industries SBTS Kunovice Jiří Jurásek, předseda střeleckého klubu