(To má „na svědomí“ mimo jiné půvabné knížky věnované Martinu Hrbáčovi, Františku Okénkovi a Jarkovi Miškeříkovi). Kalendář konfrontuje reprodukce známých Uprkových obrazů se současnými fotografiemi autorů Lenky Jurečkové, Jany Trachtulcové, Miroslava Potyky, Josefa Fantury a Aleše Kapsy, na nichž naleznete v krojích tváře výrazných osobností folklorního světa Slovácka (např. Marta Kondrová, Magdalena Múčková-Uprková, Taťána Pálenská-Volavá, Romana a Libor Habartovi s rodinou, Martin Hrbáč s rodinou, Jaromír Nečas, Jura Petrů, Jan Pijáček (a někteří další starostové), Pavel Popelka,Vít Trachtulec apod., ale i skupiny žen z Velké nad Veličkou, Hroznové Lhoty nebo Petrova a také neznámé osobnosti, které se nezištně oblékly do krojů a pózovaly fotografům. Zasvěcený text o Uprkovi napsal do kalendáře ředitel Galerie výtvarného umění v Hodoníně Josef Fantura a nad kroji se zamýšlí Romana Habartová ze Slováckého muzea v Uh. Hradišti. Mimo jiné uvádí: „Tvorba Joži Uprky je prostoupena osobitým vztahem k rodnému kraji a ke Slovácku. Z jeho děl na nás dodnes dýchá niterný obdiv k tradicím, ale i k lidovému oděvu, u něhož si všímal rovněž specifických úvazů šátků. Ty ho zaujaly natolik, že je zachytil v jedné ze svých prací. Výjimečnou rozmanitost lidových krojů se mu podařilo zachytit v díle Pouť u svatého Antonínka. Právě sem, na poutní místo na Blatnické hoře, kolem kaple sv. Antonína Paduánského, se scházely tisíce slavnostně nastrojených lidí. A to byla pro studium a dokumentaci krojů a celkové atmosféry ideální příležitost… Také my žijeme v rodinách s hlubokým vztahem k tradicím, jichž jsme rádi součástí, a také v krojích, které považujeme za výjimečný živý doklad naší tradiční lidové kultury. Navíc nám kroj jako znak svého nositele dává příležitost ukázat ostatním, jak vypadá jeho současná podoba v lokalitě, kde jsme doma.“

Graficky skvěle upravený kalendář potěší nejen folkloristy, ale i všechny, kteří mají rádi Uprku, Slovácko a jeho tradice.

V Uherském Hradišti si jej můžete zakoupit například ve Slováckém muzeu, v domě U Krále Matyáše v Otakarově ulici nebo v Domě knihy Portal.

Miroslav Potyka