V Uherském Hradišti je to devět stran. Mezi nováčky patří Věci veřejné (VV), Volte pravý blok www.cibulka.net a Zdravé Hradiště. Oproti roku 2006, kdy do voleb šlo sedm uskupení, chybí nezávislý kandidát Milan Brázda a KRUH se místo s SNK ED spojil s vládní TOP 09.

V Bojkovicích je počet kandidátních listin stejný, jako v Uherském Hradišti. „Máme tu sdružení, která vznikla pouze za účelem voleb, a ta jsou stejná jako minule. Nemají ale registraci u ministerstva vnitra jako strana,“ uvedla Jitka Měsková z Odboru organizačních a občanských záležitostí bojkovické radnice. Do bojů ve městě zasáhnou i nováčci v parlamentu TOP 09, VV a jeden nezávislý kandidát. Ve volbách v roce 2006 se o hlasy ucházelo sedm uskupení, jediné z nich s názvem „Chceme zde žít lépe“ už se letos nepřihlásilo.

V Kunovicích kandiduje sedm stran, což je o dvě víc než v minulých volbách. „Mezi nové patří TOP O9, ODS a Strana práv občanů Zemanovci,“ informovala Ivana Rathúská z kunovického odboru hospodářsko-právního.

Do voleb ve Starém Městě míří stejný počet stran jako v roce 2006. „Změnil se pouze název jednoho hnutí z Nezávislých na Starostové a nezávislí a Staroměstské sdružení, které kandidovala s SNK ED, nyní jde do voleb s TOP 09,“ řekla Kamila Tomečková z Městského úřadu Staré Město.

V Uherském Ostrohu bylo letos podáno šest kandidátek. „Oproti volbám v roce 2006, kdy jsme jich měli pět, jich letos bude šest. Nové jsou dvě sdružení nezávislých – Sdružení nezávislých kandidátů O.S.T.R.O.H. a Ostrožský impuls 2010,“ prozradil tajemník radnice Pavel Fianta. Kandidovat tam naopak už nebude Sdružení Ostrožanů SOS-SNK.

Stejný počet registrovaných kandidátek jako v Uherském Ostrohu mají i v Uherském Brodě. „Jedná se v podstatě o stejné strany jako v minulých volbách, kdy jich také bylo šest. Vyskytlo se pouze jedno nové sdružení strany TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí,“ sdělila Yveta Varaďová z uherskobrodské radnice. V tamním seznamu naopak chybí Strana zelených.

Velký nárůst kandidátních listin mají v Hluku. Tam se o přízeň místních bude ucházet devět stran, což je o čtyři víc než v roce 2006, kdy tamní volby vyhrála ODS s téměř 40 procenty hlasů.

Jisté však doposud není, zda všechny strany do volebních bojů na podzim zasáhnou. Nebylo totiž zatím vydané rozhodnutí o jejich registraci. Konečné seznamy počtu seskupení i jednotlivých uchazečů o zastupitelský mandát budou známy až po 28. srpnu. „Stran určitě nebude více, ale nyní musí odstranit případné nedostatky v kandidátních listinách. Pokud by tak neučinily, je možné, že by se pak voleb nemohly vůbec účastnit,“ dodala Měsková.

Počet seskupení mířících do voleb

2010   2006
Bojkovice:     9        7
Hluk:         9        5
Kunovice:     7        5
Staré Město:  6        6
Uh. Brod:      6       6
Uh. Hradiště: 7        9
Uh. Ostroh:   5        6