Letos se ve dnech 15. až 17. července uskuteční již jejich jedenapadesátý ročník. První se konal v roce 1956, ale tradice spontánního setkávání se lidí na hranici mezi Starým Hrozenkovem a Drietomou je mnohem starší. Vznikla zasazením lípy bratrství na hranici 30. dubna 1922. Slavnosti se konaly každoročně v přírodním amfiteátru, obvykle druhý či třetí víkend v červenci, pouze v osmdesátých letech se střídaly ob rok se Slavnostmi bratrství Čechů a Slováků na Javořině. Přes snahu o politické zaměření se pořadatelům dařilo držet charakter lidové folklorní slavnosti.

Setkají se opět u lípy bratrství

Listopadové události 1989 změnily politicko-společenskou situaci, což se odrazilo i v konání Kopaničárských slavností. Pořadatelství se plně ujaly družební obce Starý Hrozenkov a Drietoma, kterým organizačně pomáhají Klub kultury Uherské Hradiště a Trenčianske osvetové stredisko.

Od roku 2000 se slavnosti konají pod záštitou hejtmana Zlínského kraje a předsedy Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ustálila se struktura třídenního programu, tuto podobu měl i loňský jubilejní 50. ročník a obdobně tomu bude i letos.

V pátek se uskuteční v 18 hodin tradiční setkání u lípy bratrství a pak se na malé scéně amfiteátru setkají folklorní soubory ze Starého Hrozenkova, Hornej a Dolnej Súče, k zábavě budou hrát dechové hudby Hrozenčané a Drietomanka.

Do Hrozenkova přijede Kunovjan

Sobotu zahájí v 15 hodin koncert dechové hudby Hrozenčané a v následném bloku folklorních souborů a skupin vystoupí Gajdoši z Kopanic a ženský sbor Čečera Starý Hrozenkov, Nezábudky Drietoma, Bukovina Kšinná, Lipovjan, Nadšenci Trenčín, Dolina Staré Město, domácí Kopaničár, Považan Považská Bystrica a Kunovjan z Uherského Hradiště. V 21.30 začne koncert jedné z nejpopulárnějších českých skupin – Čechomoru.

Před vystoupením Čechomoru se na malé scéně představí dechová hudba Rozmarýnka a vypravěč Bača Gajdoš z Banskej Bystrice. Slavnostní ohňostroj je připraven na 23. hodinu a po něm na pěti místech areálu lidové veselice. Nedělní program v amfiteátru začíná ve 13 hodin koncertem dechové hudby Dolná Súča a Hrozenčané, od 14 hodin uvidíte folklorní soubory a skupiny Veličánek, Kornička Trenčín, domácí Kopaničárek, Kasanka Moravské Lieskové, Radošov Veselí nad Moravou, Kubra z Kubry a Rozmarýn Uherský Brod-Újezdec. Od 17.30 vystoupí hudební skupina Hrdza z Prešova a slavnosti ukončí lidová veselice. Jistě stojí za zmínku, že vstupné na celodenní sobotní program (včetně Čechomoru) je jen 130 korun a že Kopaničárské slavnosti se letos konají v roce, kdy si Starý Hrozenkov připomíná 750. výročí od první písemné zmínky o obci.

Miroslav Potyka