V pořadu, který byl letošní součástí Horňáckých slavností, účinkuje Sboreček žen z Lipova. Tak si říká asi desítka mladých žen působících od roku 1995 v obci Lipov na Horňácku. Ty doprovází účastníky mezinárodních komeniologických kolokvií v Uherském Brodě již čtvrtým rokem. Nejprve to bylo v pořadu „Bože, milý Bože. Návraty ke zbožnosti v horňácké písni“ v roce 2005. O dva roky později v pořadu „Do kosteła zvónili. Dva (ne)obyčejné lidské životy“. Oba pořady získaly ocenění laureát Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Nyní se nabízí příležitost setkat se se Sborečkem potřetí, a to v pořadu, který ženy předvedly na závěr letošních Horňáckých slavností. Jeho děj se odehrává pod lopatkami větrného mlýna v Kuželově. Představení je pojmenováno „Běda temu Janíčkovi. O jménech v horňáckých písních“. Na jeho uvedení se podílela umělecká vedoucí Štěpánka Tomčalová a organizační vedoucí Magdalena Maňáková. Pořad bude předveden veřejnosti i komeniologům dnes, a to v barokním sloupovém sále brodského muzea od 20 hodin. V programu vystoupí sólisté Martin Prachař, Martin Čambal, František Okénka, Petr Galečka, manželé Jan a Jana Karáskovi, Eva Grombířová, Kateřina Stašová, ženský sbor z Hrubé Vrbky a CM Jožky Staši z Lipova, slovem provede Magdalena Maňáková.

Mezinárodní komeniologické kolokvium má v Uherském Brodě tradici od roku 1971, kdy ji zde založil komeniolog Pavel Floss.

Letošní téma zní „Mezi konfrontací a smírem“ a koná se především u příležitosti 400. výročí Rudolfova Majestátu (1609). Těžiště kolokvia, sestávajícího z odborných referátů a diskusí vysokoškolských profesorů a akademiků od nás i ze zahraničí, je již tradičně doplňováno o kulturní programy komorního charakteru s vysokou uměleckou úrovní. Odborná jednání i doprovodné kulturní pořady jsou plně přístupné veřejnosti.