Při teplotách kolem mínus deseti stupňů by neměly být venku ani malé děti. Zemědělce více než rtuť teploměru zajímá sníh

„Takové počasí rozhodně nesvědčí lidem s poruchou prokrvení dolních končetin, kardiakům, podvyživeným lidem, astmatikům a pacientům s chronickým onemocněním dýchacích cest. Ti by při tak nízkých teplotách měli zůstat doma, nebo se alespoň velmi teple obléct a chránit si ústa a nos, aby nevdechovali chladný vzduch,“ upozornil lékař Vlastimil Lapčík s tím, že do mrazu přesahujícího desetistupňovou hranici by se nemělo vycházet ani s dětmi mladšími tří let.

Teploty hluboko pod nulou naopak příliš netrápí zemědělce. Ti místo teploměru spíše sledují množství napadaného sněhu. „Průběh zimy je normální. Je jedno, jestli mrzne nebo ne, důležitá je ale sněhová pokrývka na polích. Ta drží teplo a vláhu, což zachraňuje podzimní osevy. Na Slovácku nebylo tolik sněhu jako na jiných místech České republiky, co to ale udělá s úrodou zatím ještě nejsem schopna říct,“ prohlásila ředitelka Okresní agrární komory v Uherském Hradišti Karla Malinová.

Ne mráz, ale paradoxně přicházející obleva může nadělat spoustu vrásek technikům Slováckých vodáren a kanalizací. „Mráz zeminu poměrně dobře drží ve stabilitě. Naopak při oblevě se zem dává do pohybu a může způsobit řadu problémů,“ vysvětlil ředitel společnosti Lubomír Trachtulec. Desítky havárií způsobených poruchami vodovodní sítě teď každý týden řeší i hasiči. Letošní počet havárií ale zatím zdaleka nedosahuje množství ze stejného období minulé zimy. Třeskuté mrazy tehdy způsobily pohyb zeminy nad vodovodním potrubím a na mnoha místech ho doslova rozdrtily.

Podle předpovědí meteorologů bude následující týden poměrně teplý. Rtuť teploměru by se po sedm dnů měla pohybovat kolem plus pěti stupňů, v noci pak kolem nuly.

Michael Lapčík, Oleg Kapinus