Poté, co zastavily ve dvoře domova, vzbudily u jeho handicapovaných klientů velký obdiv.

„Pravdou je, že takovou návštěvu jsme v historii našeho zařízení uvítali poprvé,“ svěřila se vedoucí domova Irena Hučíková. Radost z ní neskrývali ani handicapovaní obyvatelé, z nichž celá řada se za pomoci a dohledu zdravotnického personálu a motorkářů mohla na silné mašiny posadit. Jiní se spokojili alespoň s tím, že si s kawasakisty mohli potřást rukou, nebo jejich stroj legendární značky alespoň pohladit. „Já jsem si z jednou motorkářkou hodně popovídala a našim hostům jsem zahrála na kytaru několik písniček. Bylo to takové malé poděkování za jejich dárky, které nám přivezli,“ nechala se slyšet obyvatelka domova Renata Vaníčková.

Motorkáři obdarovali obyvatele velehradského domova v Salašské ulici rotopedem a tričky zelené barvy s emblémem jejich klubu a datem návštěvy. „Chtěli tak dokázat, že nejsou ti nejhorší, kteří jezdí nepovolenou rychlostí a způsobují dopravní nehody,“ vyzdvihla akci Kawasaki klubu jeho příznivkyně Naděžda Náplavová ze Zlechova. Ta návštěvu motorkářů ve velehradském domově zprostředkovala přes jeho pracovnici Patricii Kolískovou. „Mám velkou radost, že setkání s motorkáři udělalo radost nejen našim klientům, ale i některým pracovnicím domova. Muži v kožených oblecích je dokonce svezli na svých mašinách,“ shrnula v kostce Kolísková.

Podle Heleny Peňasové ze Zlína, členky klubu Kawasaki, šlo o první dobročinnou akci tohoto druhu v jeho tříleté historii. „Určitě nebyla poslední. Těšila jsem se z rozzářených očí handicapované mládeže, která po svém obdivovala naše stroje a radovala se z triček i rotopedu,“ svěřila se Peňasová. Na motorce Kawasaki jezdí tři roky. O pět let déle vlastní stroj stejné značky Jan Kaňkovský z Teplic v Čechách, který ke slovům motorkářky dodal: „Krásné a slunečné počasí nás motorkáře sice lákalo k projíždění zatáček v buchlovských kopcích, ale rozhodli jsme se pro bohulibější akci. Se zdravotně a tělesně postiženou mládeží jsme strávili krásné odpoledne,“ pochvaloval si Kaňkovský, jeden ze sedmnácti stovek kawasakistů v České republice.

Zdeněk Skalička