Podívejte se jak jste hlasovali: Jste pro legalizaci marihuany?

O příznivých účincích látek obsažených v konopí mluví mnoho přírodních léčitelů a stále častěji také odborná veřejnost. Bolesti hlavy, deprese, nespavost nebo také roztroušená skleróza či rakovina, to jsou všechno nemoci a jejich doprovodné jevy, na něž má příznivý vliv právě marihuana. „Konopná mast je opravdu dobrá na rány. Když jsem si dost ošklivě odřela nohu a pravidelně ji mastí natírala, zhojilo se mi to docela rychle,“ vzpomíná dvaadvacetiletá Věra Machová z Uherského Hradiště, podle níž by se marihuana měla pro léčebné účely povolit.

Lékárny už ale u nás mohou prodávat konopné masti a od konce roku se to má týkat také konopného spreje Sativex. Rozhodl o tom Ústav pro kontrolu léčiv, který v polovině dubna zaregistroval nový lék. Česká republika se tak stane třetí zemí v Evropské unii, kde bude možné léčivý sprej na bázi marihuany pořídit.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zaregistrováním spreje tak nakonec dal za pravdu těm, kteří již delší čas bojují za prosazení konopí v medicíně. Ústní sprej Sativex s obsahem kanabinoidů má pomáhat pacientům s roztroušenou sklerózou od svalové ztuhlosti. „Ještě přípravku nestanovili cenu, takže ho nemocnice nepředepisuje, ale nebráníme se tomu,“ uvedl na adresu nového léku mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Ludvík Valouch. Léčivé účinky konopí vidí pozitivně také vedoucí centra pro drogově závislé Charáč v Uherském Hradišti Vladimír Kaška. „Je to bylina, tak proč by nemohla mít léčivé účinky a vliv třeba na roztroušenou sklerózu nebo dermatické potíže,“ poznamenal Kaška.

Lékaři, respektive farmaceutické firmy však nejsou se zastánci marihuany vůbec zajedno. Někteří poukazují na záporné vedlejší účinky přípravků s obsahem konopí, druzí argumentují, že ty jsou daleko menší než u některých běžně dostupných léků.

„Říká se, že kdyby bylo konopí povoleno, nepotřebovali by lidé polovinu medikamentů, které jsou dnes k dostání,“ uvedl vedoucí Evženovy apatyky v Uherském Hradišti Oldřich Peterka. Ta se zaměřuje na přírodní léky.

„V našem sortimentu vedeme přípravky Cutis Help, Dr. Popov konopná mast. Zájemci o ně se najdou,“ informovala specialistka řízení cen řetězce lékáren Dr. Max Hana Konečná, která má svou pobočku i v hradišťském Kauflandu. Jisté je, že ti, kdo marihuanu pěstují, byť pro léčebné účely, se dostávají do konfliktu se zákonem.

„Držení i pěstování marihuany je u nás trestné. U pěstování do pěti kusů rostlin marihuany se jedná o přestupek s pokutou do patnáct tisíc korun. Od pěti rostlin výše jde už ale o trestný čin. Viník může strávit až šest měsíců ve vězení a dostane také pokutu,“ potvrdil mluvčí policie v Uherském Hradišti Aleš Mergental. Zatím žádný případ držení nebo pěstování konopí pro léčebné účely podle něj policisté na Uherskohradišťsku neřešili.