Řada aktérů debaty, jak je již zvykem, se bez servítků pustila do městských úředníků, kterým vyčetla vše, co se v souvislosti se hřbitovy vyčíst dalo. Řadu věcí povysvětlil až místostarosta města Jan Hrdý (ODS).
Někteří nechávají hroby zpustlé
„Je dost smutné, když člověk přijde na nový hřbitov a vidí, v jakém stavu je jeho budova. Tento naprosto dezolátní stav občas jakoby trochu opravuje pár lidí, ale zase odejdou a nic není dokončeno. Taky je v naprosto neúnosném stavu starý hřbitov. Nejméně polovina je zarostlá a zpustlá. Co dělá správce, který za to už dva roky bere plat?“ položila otázku autorka příspěvku podepsaná jako občanka.
Vedoucí odboru investic městského úřadu v Uherském Brodě Bohuslav Hefka však k tomu přispěchal s vysvětlením. „Na novém hřbitově probíhá v současné době rekonstrukce smuteční obřadní síně, kterou zajišťuje odbor investic. Na starém hřbitově se sepisují opuštěná (nezaplacená) hrobová místa, která budou na náklady města vyčištěna a označena buď k dalšímu pronájmu, nebo osázena zelení. Proto upozorňuji plátce hrobových míst, pokud nemají zaplaceno, aby tak ve vlastním zájmu urychleně učinili,“ varuje Hefka. Taková argumentace však některým není dvakrát po chuti. „Jenže termín na starém hřbitově je dán do roku 2013 a do té doby s tím nikdo nehne. Co takhle kdyby byla dána nějaká pravidla i těm, kteří hrob platí? Jsou nájemci městského majetku a někteří nechávají hroby zpustlé. Nespravila by to pokuta?“ táže se diskutující občanka. Tomu však kontruje paní Marie. „Paní 'občanko', myslíte si, že ti, kteří neplatí nájem, by zaplatili pokutu? Jak je k tomu chcete přinutit? Snad by pomohlo, oznámit jim, že jejich místa budou nabídnuta jiným zájemcům,“ přišla s variantou autorka dalšího příspěvku paní Marie.
Místostarosta Jan Hrdý přiznal, že obřadní síň byla opravdu v nedůstojném stavu, měla špatnou střechu a zateklo tam. „To se ale dalo do pořádku, takže to nejakutnější, co bylo třeba udělat, se tam udělalo. Střecha je spravená a neteče tam,“ poznamenal. K rychlosti postupu stavebních prací však řekl, že jejich zpomalení způsobily obstrukce autora původní architektonické podoby objektu. „Architekt Puchovský nesouhlasí s rekonstrukčními kroky, které jsme naplánovali. Odvolává se na autorský zákon, který mu jeho připomínky umožňuje vznášet. On byl totiž hlavním architektem stavby smuteční obřadní síně někdy před třemi desítkami let a usiluje o to, aby stavba zůstala v podobě toho jeho původního návrhu. Zdržuje se to všechno na nekonečných diskuzích, například jestli zdivo omítat, nebo jen natírat, protože on má například představu, že by měla být vidět jednotlivá struktura cihel,“ vysvětluje Hrdý.
Pietu je třeba ctít, tvrdí Hrdý
Ten v souvislosti s některými neudržovanými místy posledního odpočinku argumentuje pietou a citlivostí celé problematiky. „V této fázi dohledáváme řadu nájemců hrobových míst, ale kvůli tomu, že se nám nájemce několik let neozve, přece nemůžeme místo zabavit. Jsou tam totiž pohřbeny většinou celé generace jeho předků. Není to parkovací místo, ale hrobové, které je spojeno s jakousi pietou. A tu je třeba ctít,“ tvrdí místostarosta.
Pět otázek pro Jana Hrdého
Stále probíhá rekonstrukce smuteční síně, jaký je aktuální stav její opravy?
Obřadní síň byla opravdu v nedůstojném stavu, měla špatnou střechu, zateklo tam. To se ale dalo do pořádku v první fázi, takže to nejakutnější, co bylo třeba udělat, se tam udělalo. Střecha je spravená a neteče tam.
Jaké další úpravy jsou tedy naplánovány dál?
Obměna sociálních zařízení, fasády, vzduchotechnika, a to tak, aby stavebně byla obřadní síň prostě v pořádku a prostory důstojně sloužily. Zpracoval se tedy plán na její kompletní rekonstrukci, udělal se projekt, vybral se zhotovitel.
A nastaly potíže…
Přihlásil se nám totiž autor původního návrhu obřadní síně pan architekt Puchovský a nesouhlasí s rekonstrukčními kroky, které jsme naplánovali. Odvolává se na autorský zákon, který mu jeho připomínky umožňuje vznášet. On byl totiž hlavním architektem stavby obřadní síně někdy před třemi desítkami let a usiluje o to, aby stavba zůstala v podobě toho jeho původního návrhu. Zdržuje se to všechno na nekonečných diskuzích, například jestli zdivo omítat, nebo jen natírat, protože on má například představu, že by měla být vidět jednotlivá struktura cihel.
Kompromisně se to řešit nedá?
Kompromisy se hledají, zkouší se různé postupy, z nich pak ale vyplývá to zdržování prací, my to přitom docela potřebujeme dotahovat do konce. Gró problému je tady.
A co další problém, na který si lidé stěžují? Zpustlé a neupravené hroby…
V této fázi dohledáváme řadu nájemců hrobových míst, ale kvůli tomu, že se nám nájemce několik let neozve, přece nemůžeme místo zabavit. Jsou tam totiž pohřbeny většinou celé generace jeho předků. Není to parkovací místo, ale hrobové, které je spojeno s jakousi pietou. A tu je třeba ctít.
Takže dokdy byste mohli mít záležitost se hřbitovem vyřešenou?
Bylo řečeno, že by to mělo trvat zhruba do roku 2013, a já věřím, že do té doby se nám podaří dát vše do pořádku, přestože tam je řada míst zpustlých.