Ví, že jí i lidem v obci ta práce s mladou generací něco přináší, a chce, aby ji přinášela dál.

Současní a bývalí členové Popovjánku se shodují na tom, že bez Jitky Novákové by to v souboru rozhodně nešlo. „Potvrdí vám to každý člen dětského tanečního souboru i ti, kteří v něm působili, dětským střevíčkům odrostli a přestoupili do popovického sdružení pro obnovu tradic (SPOT) Slunéčko, v němž je Jitka také velmi aktivní,“ neskrývá radost jeho předsedkyně Kristýna Tomalová.

Před patnácti lety začala zářit v Popovicích hvězda folklorního souboru Popovjánek, z něhož se posléze stal taneční soubor. Zatímco Popovjánek zářil patnáct let na zemi, na nebi začala v minulých dnech zářit jeho nová hvězdička. „Při oslavě patnáctin Popovjánku dali jeho bývalí členové těm současným moc pěkný dárek v podobě certifikátu, na jehož základě byla pojmenována jedna hvězda na obloze jako Popovjánek. S velkou radostí k ní vzhlížíme a říkáme, že na nebíčku máme svoji vlastní hvězdičku,“ prozrazuje se světýlkem v očích umělecká vedoucí Popovjánku Jitka Nováková.

Práce s dětmi a mládeží v souborech se pro ni stala láskou na celý život. „V Popovicích je to pro mě patnáct let, během kterých do mého života vstoupilo více než 150 dětí. Některé se jen tak mihly, ale většina z nich zůstala hluboko v mém srdíčku. Hodně z nich jakýsi můj sen, který snad má každý, kdo dělá podobnou činnost, posunulo dál, než jsem si kdy dokázala vůbec představit,“ svěřuje se Nováková. Jedním dechem dodává, že má na mysli SPOT Slunéčko, jehož členové tu káru nápadů, ale také starostí, obětovaného volného času pro druhé a pro svou obec táhnou statečně dál.

Nezapomíná ani kudlovický dětský soubor Jatelinka, v němž jí prošlo rukama na šedesát dětí. „Velkou zásluhu na patnáctileté činnosti Popovjánku mají také muzikanti, kteří jej doprovázeli. Byli to houslista Jakub Tomala a harmonikář Vlastimil Turzík. Později Popovjánku často vypomáhala cimbálová muzika Mladí Burčáci. Na letošní oslavě Svátku matek doprovázela náš taneční soubor dětská cimbálová muzika z Vlčnova pod vedením Jitky Kučerové,“ prozrazuje umělecká vedoucí Popovjánku.

Oslavy patnáctých narozenin dětského tanečního ansámblu byly rozprostřeny do devíti dnů. Vyvrcholily popovickým jarmarkem řemesel, na němž se kromě Popovjánku představily dětské i dospělé folklorní soubory z regionu. „Vedoucí a režiséři oslav patnáctin Popovjánku byli mile překvapeni tím, co si pro ně současní a bývalí členové připravili. Pro nás to mělo být tajemství a přísně ho všichni drželi pod pokličkou,“ šibalsky se usmívá Jitka Nováková. Současní členové připravili písničku a krásné blahopřání s nezbytnou kytičkou a vtipně vytvořeným občanským průkazem pro patnáctiletý Popovjánek. „Ti bývalí a odrostlejší členové zase vedoucím darovali vlastnoručně vytvořené předlouhé leporelo složené z fotek členů souboru,“ neskrývá radost umělecká vedoucí Popovjánku.