Výsledky za loňský rok přednedávnem zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Časté nadlimitní hodnoty zařadily Hradiště v tabulce i před větší města, kterými jsou Teplice, Most, Ústí nad Labem či Mladá Boleslav. „Je to dlouhodobý problém Uherského Hradiště. Potýkáme se s ním takřka dvě desítky let,“ uvedl vedoucí uherskohradišťského odboru životního prostředí Květoslav Fryšták.

Takovou zprávu by přitom čekal málokdo. Slovácko je přece spíše zemědělskou oblastí než průmyslovým motorem. „S největší pravděpodobností je tato situace způsobena hustou dopravou. Ve hře jsou i další zdroje znečištění, které však nejsme schopni pro nás dostupnými prostředky zjistit. To už je vysoká věda využívající speciálních měření a metod. Desetinanometrový prach může být unášen větrem na velmi velké vzdálenosti a šetření by stálo peníze, jež není nikdo ochoten investovat,“ prohlásil Fryšták.

Poletující jemný prášek sice nemá ničivé dopady na životní prostředí, pro člověka ale může být velmi nebezpečný. „Na zdraví lidí má velký dopad. Prachové částice se totiž usazují v plicních sklípcích a organismus se jich jen těžko zbavuje, protože řasinkový epitel, kterým jsou dolní dýchací cesty pokryty, není schopný dostat je ven,“ vysvětlil Fryšták.

Při dlouhodobém dýchání vzduchu „obohaceného“ o velké množství polétavého prachu hrozí obyvatelstvu značné zdravotní komplikace – snížení plicních funkcí a zvýšení počtu chorob dýchacích cest včetně rozedmy plic nebo chronické bronchitidy. Lékaři však zatím důvod k panice nevidí. „Za posledních deset až patnáct let jsme nezaznamenali nárůst počtu onemocnění dolních cest dýchacích, jejichž indikace by mohla mít souvislost se zvýšenou koncentrací polétavého prachu ve vzduchu,“ konstatoval zástupce primáře plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Jiří Tihon. Stejně se vyjádřili také na alergologické ambulanci.

S dýcháním „zaprášeného“ vzduchu se budou muset obyvatelé královského města prostě smířit. „Žijeme v takovém inverzním kotlíčku v blízkosti řeky. Vzduch se v zástavbě v centru města obtížně profoukne. Nějaké řešení v nejbližší době rozhodně nemůžeme očekávat,“ uzavřel s pesimistickým výhledem Fryšták.