Zatímco Petr Gazdík, úspěšný lídr TOP 09 ve Zlínském kraji, neskrýval nadšení především z nečekaně výrazné celorepublikové přízně voličů a hned v sobotu se rozjel do Prahy, aby po boku Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska jednal o budoucí koalici a vládě, staronový poslanec Poslanecké sněmovny Jaroslav Plachý z ODS byl nakonec rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Naopak trpkost byla cítit ze slov Antonína Sedi, jenž se v barvách sociální demokracie sice do Poslanecké sněmovny dostal, ale mrzí ho ztráta voličských hlasů pro jeho partaj. Velké zklamání jen stěží skrývala Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která po čtrnácti letech opouští poslaneckou lavici. A reakce Petra Vladoviče, slavkovského starosty a krajského lídra Strany práv občanů – Zemanovi (SPOZ), která získala ještě míň hlasů než lidovci? Ten rozčarovaně prohlásil, že s politikou končí.

Sucholozský Petr Gazdík odjížděl na sklonku minulého týdne plný energie k politickým jednáním do Prahy, aby se druhý den rychle vrátil za svojí rodinou na Slovácko. Jeho velkou výzvou je stále změna rozpočtového určení daní ve prospěch malých obcí. „Kromě toho ale patří mezi mé velké priority také zásadní omezení poslanecké imunity a zdanění poslaneckých náhrad, například cestovného,“ řekl Slováckému deníku Gazdík, který ale hodlá dál pokračovat i na úrovni komunální.

„Své obci se chci věnovat i nadále. V podzimních volbách hodlám kandidovat do obecního zastupitelstva v Suché Lozi, a pokud mě spoluobčané zvolí do jakékoliv obecní funkce, tu starostovskou nevyjímaje, budu ji vykonávat zadarmo, bez nároku na odměnu,“ naznačil Gazdík.

Lítost z toho, že po dvaceti letech nebudou lidovci zastoupeni v Poslanecké sněmovně, vyjádřila jednička na kandidátce KDU-ČSL v kraji Michaela Šojdrová. „Ukáže se, zda jiné strany umějí nahradit náš program, zda se projeví naše absence v parlamentu a dostaneme se do něj při příštích volbách,“ řekla v neděli Deníku.

Antonína Seďu mrzí ztráta téměř 39 tisíc hlasů oproti roku 2006, zejména těch, které propadly v rámci podpory SPOZ.

„Sociální demokraté tím ztratili jeden poslanecký mandát. Volby ukázaly, že lidé preferovali nově vzniklé politické subjekty, takže nás zřejmě čeká pravicová koalice ODS, TOP 09 a VV,“ konstatoval Seďa.

To Jaroslav Plachý považuje uplynulé volby za vítězství pro celou republiku, i když přiznává, že jeho letošní postup do Parlamentu byl těsný.

„Bylo to o prsa, ale nakonec se volební výsledek stal garantem potřebných a nutných změn, které zamezí cestě České republiky do Řecka, Maďarska a dalších zemí, kde vládli populisté a přivedli je k bankrotu,“ poznamenal.

Naznačil i to, že volby byly výstrahou velkým stranám a je třeba zbavit se lidí ve vedení, kteří poškozují důvěryhodnost stran.

„ODS s vnitřní očistou započala již před volbami a já věřím, že ji dokončí na kongresu v červnu,“ upozornil.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Slováckého deníku Pavla Bohuna Kostky jsou vrženy

Seriál Slováckého deníku Volby do Poslanecké sněmovny 2010