„Dožatá v tradičním duchu se v obci obnovila před několika lety, ale teprve v loňském roce převzal štafetu pořadatele dožínkových oslav folklorní soubor Střešňa,“ uvedl jeho vedoucí Miroslav Kostelníček.

Šedesátičlenná krojovaná dožínková chasa, v níž převažovala dětská drobotina, se sešla u kulturního domu, odkud se vydala v čele s hotařem a za doprovodu Cimbálové muziky Miroslava Minkse z Velké nad Veličkou k hlavním představitelům dožínek, jimiž byli manželé Hana a Josef Máčalovi. Společně s nimi se pak vydala dožínková chasa, ozdobená hrabicemi, srpy, kosami, hráběmi, ale také opatrující dožínkový věnec a další dožínkové atributy, ulicemi vesnice k největšímu jalubskému kříži z roku 1903.

U něj pak poděkovali za letošní úrodu a položili obětní dary. Na stůl vložili chléb, v čutoře víno, ve sklenici vodu, před stůl dožínkový věnec a koš s ovocem a zeleninou. Při modlitbě prosili Boha, aby dary dožínkářů proměnil a staly se lidem v obci pokrmy a nápoji pro věčný život.

„Těší mě, že se dožínková chasa a občané, kteří ji doprovázeli, zastavili při cestě obcí na výstavě mečíků a dalších květin, kterou naše organizace pořádá už poosmé,“ pochvaloval si Jindřich Zapletal, předseda jalubských zahrádkářů.

„Dožínky jsou jako starým obyčejem. Lidé byli od pradávna závislí na sklizni a nad jejím úspěšným dokončením se vždy radovali, zvláště pokud byla úroda dobrá a zajistila dostatek potravy pro všechny a dostatek krmení pro dobytek na další rok. Je chvályhodné, že se dožínky v Jalubí slaví,“ pochvalně okomentovala akci, pořádanou folklorním souborem Střešňa, Jiřina Vitásková.

Za pravdu jí dal Pavel Popelka, ředitel Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. „Je dobře, že se alespoň takto připomíná sláva a důležitost chleba, jež se z našeho života nějak vytratily. Čekal jsem v průvodu víc dospělých než dětí. Vždyť v minulosti byly žně a dožínky záležitostí ženců a žneček,“ poznamenal Popelka. Jedním dechem dodal, že děti, které se dožínek zúčastnily, si alespoň mohly přičichnout k tomu, že se v obci oslavovala úroda a chleba. „To, co dnes lidé považují za samozřejmost. A přitom jsou ty dary přírody tak strašně důležité. V supermarketech se ale nerodí,“ dodal ředitel muzea.

Jalubské dožínky vyvrcholily kulturním pásmem folklorního souboru Střešňa a Střešnička. „Dospěláci se představili tanci z Luhačovického Zálesí, předškoláci ze Štěpničky pásmem s názvem Mamince a školáci z prvního stupně tanečky a hrami,“ řekla vedoucí dětského souboru Alena Chlupová.