Jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů žijících v České republice, jehož kořeny ale sahají až do dalekého Japonska. Jak říká starosta Vlčnova Jan Pijáček, význačných hostů bude hned několik. „Přivítáme její excelenci kanadskou velvyslankyni Valerii Raymond, nebo generálního ředitele firmy Baťa Eugenia Olabe Sancheze. Nejvíce vzruchu ale určitě přinese nedělní návštěva viceprezidenta a tiskového mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, pana Tomia Okamury,“ chlubí se hrdě vzácným hostem vlčnovský starosta.

Do Vlčnova významného podnikatele, který se často objevuje na obrazovkách televize, nalákala senátorka Jana Juřenčáková. „Potkali se v Praze na nějaké akci. A u vína slovo dalo slovo a pan Okamura projevil zájem k nám na naši největší slavnost přijet. Bohužel si prý ale neoblékne japonský národní kroj, i když by v něm mezi ty vlčnovské docela zapadl,“ směje se Pijáček. Nejen kvůli významným hostům, ale především běžným návštěvníkům jsou přípravy na letošní Jízdu králů v plném proudu. „Program už máme hotový, ale pořád je ještě spousta práce před námi,“ tvrdila dva týdny před slavností, kdy jsme ji oslovili, Zdeňka Brandysová ředitelka Klubu sportu a kultury Vlčnov.

Tradiční zvláštností letošního programu má být sobotní komponovaný pořad. „Bude to velmi milá a neopakovatelná událost. Pokřtíme knihu Mojmír – Cesta pravého krále Renaty Štulcové. Kromě autorského čtení křest doprovodí živé obrazy a výjevy inspirované tímto příběhem, kdy kluci z Vlčnova a rytíři řádu templářů doprovází malého chlapce až do Číny. Tam se otočí, přivezou si nevěsty a vrací se přes Štramberk, Svatý Hostýn a Velehrad domů. Je to velmi dojemný příběh. Každý, kdo si knihu přečetl, uronil nějaké ty slzičky. I chlapi, a o ženských nemluvím, ty to obečaly celé,“ dodává Pijáček.

Třídenní program Jízdy králů začíná už dnes v šest hodin večer a vyvrcholí v neděli v poledne tradiční jízdou malého krále obcí s růží v ústech.

Pět otázek pro starostu Vlčnova

Víkend ve Vlčnově bude ve znamení velké slávy. Koná se tam totiž Jízda králů. Folklorní slavost, na kterou se sjíždí lidé z blízkého i dalekého okolí. Starosta obce Jan Pijáček odpověděl Slováckému deníku na několik otázek týkajících se právě této tradiční akce.

Jízda králů je určitě náročná jak na práci, tak na organizaci. Jak dlouho ji připravujete?

Ano, to je. S přípravami musíme začít už někdy v zimě, zhruba pět až šest měsíců před jejím konáním. Není to náročné jen pro mě jako zástupce obce, ale také třeba pro Zdeňku Brandysovou, ředitelku Klubu sportu a kultury, která organizuje mnoho akcí a je hlavní spolupořadatelkou.

Prozradíte, co je na přípravách nejnáročnějšího?

No, ono je náročné v podstatě všechno. Vypíchl bych ale asi přípravu krojů a ozdob na koně. Těžké je také dobře přichystat počasí. (smích)

Zmínil jste koně, jak dlouho trvá ho nachystat a co na něm lidé mohou všechno vidět?

Zdobí se zhruba půl hodiny až hodinu. Co se týče jeho zdobení, je tam toho opravdu hodně: růže a třasáky na ozdobu hřívy koně, popruh tvořený z takzvaných slámkových ozdob a růží na plecích koně, šátek zvaný turečák, na něm kroužky z krušpánku s liliemi na hřbetě koně. Potom musí mít tři kola zdobená růžemi a třasáky na stehna a zadek, pentle na ozdobu ohonu, velkou růži nebo kroužek z krušpánku s liliemi na ozdobu hlavy.

Hlavní osobou celé slávy je král. Podle čeho a jak se vybírá?

Výběr krále je výsada ročníku osmnácitelých chlapců a dívek, letos tedy ročníku 1993, Já jako starosta do něj vůbec nezasahuji.

Účastnil jste se vy osobně někdy Jízdy králů na koni?

Musím přiznat, že nikdy jsem v družině nejel. V mladí jsem totiž ve Vlčnově nebydlel, takže nebyla příležitost. Moji synové to ale dohnali. Jeli v průvodu oba dva.

Petra Kučerová