Zúčastnili se i muzikanti ze vzdálenějšího okolí. „Místních bylo pět. Ostatní přijeli z různých koutů Moravy a Slovenska,“ uvedla pracovnice informačního centra ve Strání Barbora Macková. Náplní programu setkání harmonikářů a heligonkářů bylo zahrát dvě skladby, a to instrumentální a zpívanou. „Někdo si přivezl s sebou zpěváka, někdo muzikanta s dalším hudebním nástrojem,“ popsala Macková, podle které kritéria hodnocení této přehlídky, nikoliv soutěže, přísná nebyla. Nejmladšími heligonkářkami na setkání ve Strání byly dvě bezmála desetileté slečny – Isabella Zbořilová a Katka Kubačáková. „Sál farní dvorany byl úplně plný, přišlo 250 návštěvníků,“ vyslovila vysoké číslo. Někteří příznivci hudby museli večer absolvovat dokonce vestoje, protože místa k sezení už nebyla. Všichni pak při veselé zábavě a hlasitém zpěvu vydrželi až do ranních hodin.

„Nápad uspořádat takováto hudební setkání vznikl ve straňanském občanském sdružení SPOKOS. Jeho členové se nechali inspirovat svojí účastí na obdobných setkáních v jižních Čechách a pokusili se jej realizovat i v naší obci. Poprvé byla účast slabá, ale další ročníky daly vysokým počtem zúčastněných vzniknout této tradici,“ vzpomněla Macková.

Setkání muzikantů hodnotí kladně také starosta Strání. „Smyslem této akce není podle mě jen setkání, ale také předávání si nových zkušeností mezi zúčastněnými a zábava pro veřejnost. V sobotu jsem se byl podívat a moc se mi setkání líbilo, bylo veselé,“ vyjádřil se s úsměvem starosta Pavel Mimochodek.