VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baťova výrobní fabrika v Dolním Němčí hlásí změny

Dolní Němčí /ROZHOVOR/ - Řadu proměn absolvovala v uplynulých měsících obuvnická továrna společnosti Baťa v Dolním Němčí. Areál nejenže vylepšil svou desítky let uniformní podobu a během dvou měsíců doslova prohlédl, výrobní závod se navíc stal evropským pilířem pro výrobu obuvi privátní Baťovy značky Weinbrenner.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Pohled na budovy výrobní divize společnosti Baťa v Dolním Němčí.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

S tím také přímo souvisí masivnost investice, kterou společnost Baťa ve své dolněmčanské výrobní divizi aktuálně realizovala. Slovácký deník o tom informoval prokurista a personální ředitel společnosti Baťa Vojtěch Kořen.

Investice nemířily pouze do opravy budov

„Klíčovým důvodem pro investice v Dolním Němčí je zájem organizace o provozování výroby schopné dodávat interním i externím odběratelům kvalitní produkt v krátkém čase a limitovaných sériích. Ve velkoobjemových zakázkách není schopná technologicky cenově ani produktivitou konkurovat Východu žádná továrna v Evropě,“ vysvětlil Kořen. Dění v Dolním Němčí je podle něj již delší dobu pod drobnohledem nejen členů rodiny Baťa, ale také celého obchodního vedení evropské centrály. O tom svědčí také páteční návštěva členů mezinárodního vedení společnosti Baťa v Dolním Němčí. „Byla vyústěním zintenzivnění kooperace evropských poboček Baťa v oblasti výroby a prodeje privátní baťovské obuvnické značky Weinbrenner,“ konstatoval Kořen a dodal, že právě uskutečněná rekonstrukce spouští celoevropský program již zmiňované značky Weinbrenner.

Investice přitom nemířily pouze do opravy budov, ale také do modernizace strojního vybavení a optimalizace výrobních a manipulačních linek. „Nemalá část prostředků šla také do zkvalitnění zázemí pro naše spolupracovníky a obchodní partnery. Nejedná se o investici poslední a k její výši mohu uvést, že se v první vlně jednalo o částku přesahující deset milionů korun,“ poznamenal Kořen.

Nakonec zejména díky této finanční podpoře obnovy prostorů fabriky bylo možné učinit změny, kterých se jí dlouhá léta nedostávalo. „Opravovali jsme v areálu továrny spoustu věcí. Zcela nová je například část oken,“ poznamenal ředitel fabriky Dušan Kopiar. Obměnu absolvoval rovněž interiér administrativní budovy. „Dá se říct, že je úplně přestavěný,“ doplnil Kořen a přiznal, že podobně velké investice nebyly v Baťově dolněmčanské filiálce realizovány řadu let. „Průběžně bylo investováno primárně do údržby existujícího zařízení a budov. Takováto investice však není zcela obvyklá,“ podotkl personální šéf společnosti na adresu desetimilionové injekce.

Je to signál, že by se výroba mohla udržet

S velkým očekáváním hodnotí změny u svého stále ještě největšího zaměstnavatele v obci starosta Dolního Němčí František Hajdůch. „Pokud se v továrnách buduje, rekonstruuje, staví, je to vždycky náznak toho, že by se výroba mohla udržet. Když před dvěma lety hrozilo, že tady tu fabriku úplně zavřou, doslova mě jímala hrůza. Teď by to mohlo znamenat, že se blýská na časy,“ konstatoval Hajdůch. S jeho názorem souhlasí také šéf baťovských odborářů v Dolním Němčí Jaroslav Hanák. „Myslím si, že rekonstrukce v takovém rozsahu, jaké jsme byli svědky v posledních měsících, je pro výrobu obuvi v našem závodě pozitivním signálem,“ uvedl Hanák.

Čtyři otázky pro personálního šéfa firmy Baťa

Původně jsem se chtěl zeptat prokuristy a ředitele společnosti Baťa v ČR Vojtěcha Kořena pouze na několik informací k budovatelským aktivitám společnosti Baťa v její výrobní fabrice v Dolním Němčí. Nakonec vznikl poměrně zajímavý, ale podstatně delší rozhovor, jehož celé znění přineseme v páteční příloze Slovácké noviny.

Ve výrobní divizi společnosti Baťa v Dolním Němčí došlo v posledních měsících k rozsáhlé rekonstrukční činnosti. Co všechno tam prošlo obměnou, z jakých důvodů a kolik peněz do oprav společnost Baťa investovala?

Investice směřovaly především do oblasti opravy budov, modernizace strojního vybavení, optimalizace výrobních a manipulačních linek. Nemalá část prostředků byla investována i do zkvalitnění zázemí pro naše spolupracovníky a obchodní partnery. Nejedná se o investici poslední a k její výši mohu uvést, že se v první vlně jednalo o částku přesahující deset milionů korun.

A kdy naposled společnost Baťa investovala v Dolním Němčí do rekonstrukce v podobném rozsahu jako nyní?

Podobně velké investice nebyly realizovány již řadu let. Průběžně bylo investováno primárně do údržby existujícího zařízení a budov. Takováto investice není zcela obvyklá.

Znamená letošní rekonstrukce závodu v Dolním Němčí to, že společnost Baťa investuje do své evropské výrobní fabriky kvůli udržení tamní výroby obuvi i v dalších letech?

Společnost Baťa provozuje v Evropě kromě Dolního Němčí také výrobu obuvi v Holandsku, ta se ale soustředí především na výrobu účelové a speciální pracovní obuvi. Klíčovým důvodem pro investice v Dolním Němčí je zájem o provozování výroby schopné dodávat interním i externím odběratelům kvalitní produkt v krátkém čase a limitovaných sériích. Ve velkoobjemových zakázkách není schopná technologicky cenově ani produktivitou konkurovat Východu žádná továrna v Evropě.

Výrobní divizi společnosti Baťa v Dolním Němčí v pátek navštívilo nejvyšší vedení společnosti Baťa. Za jakým účelem se návštěva uskutečnila?

Dění v Dolním Němčí je již delší dobu pod drobnohledem nejen členů rodiny Baťa, ale také celého obchodního vedení evropské centrály. Páteční návštěva členů mezinárodního vedení byla vyústěním zintenzivnění kooperace evropských poboček Baťa v oblasti výroby a prodeje privátní baťovské obuvnické značky Weinbrenner.

Celý rozhovor si přečtěte v páteční příloze Slovácké noviny

Autor: Pavel Bohun

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT