Snad bude mít tedy vedení těchto novin pochopení pro to, abych se k tomuto tématu nyní ještě jednou vrátil.

Jak zřejmě mnozí víte, napsal jsem o tom, jak jednostranně informuje firma Synot čtenáře v našem regionu o projednávaných změnách loterijního zákona a zároveň si bere jako rukojmí pro prosazování svých podnikatelských zájmů příjemce grantů ze své Nadace Děti – kultura – sport. Když jsem tyto řádky psal, netušil jsem ještě, že firma dokonce vyzve tyto příjemce grantů, aby otevřeně proti změně zákona vystoupili.

Je pochopitelně věcí každého jedince či skupinky, jak se zachová, a zda Synot podpoří v jeho legitimní snaze chránit si své podnikatelské zájmy. Od doby, kdy zakladatelé firmy, rodina Valentů, přivezla z Německa po roce 1990 své první dva hrací automaty, se situace ohromným způsobem změnila. Společnost je dnes gigantem s obratem celého holdingu v řádu miliard korun a v našem regionu se proměnila v Golema, kterému se nikdo nepostaví do cesty. Kdysi primitivní automaty dnes stále více střídají mašinky, které jsou schopny obrat člověka o velké peníze během několika vteřin, a hazardní byznys nabral rozměry, o kterých se nikomu před dvaceti lety ani nesnilo.

Vliv loterijních firem je obrovský, nyní ale poprvé existuje větší naděje, že parlament se pokusí „utkat“ s některými problémy, které nynější zákon o loteriích i hazard přinášejí – například zprůhlednění peněz, které musí firmy odvádět na veřejně prospěšné účely nebo větší možnosti samosprávy omezit hazard v místě bydliště. Úpravy zákona jsou ale jen dílčí, zásadní změny zákona by měly přijít až po volbách.

Co z toho vyplývá pro náš region? Především bychom měli být připraveni na to, že peněz z hazardu možná ubude. Je proto nutné usilovat o změny v rozdělování příjmů z daní v naší zemi a zároveň vytvořit v našem regionu co nejhustější systém obecních, městských a krajských grantů. Kolem nás je spousta šikovných a aktivních lidí, kteří mají výborné nápady a projekty. Bylo by smutné, kdyby byli odkázáni jen na peníze z hazardu.

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček