Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O muži, který prosadil zrušení roboty

Region - Po dlouhá desetiletí se královský původ Uherského Hradiště vůbec nepřipomínal, jako by titul „královské město“ byl skvrnou na jeho „kádrovém profilu“.

14.5.2010 3
SDÍLEJ:

Alois PražákFoto: archiv

Pohrdání vším, co by mohlo zastínit éru socialismu, patřilo k výzbroji předlistopadových ideologů, proto překvapí, že i po sametové revoluci se užívání oprávněného historického titulu prosazovalo jen pomalu a jakoby s rozpaky. Současný návrat k jeho užívání je na místě, ale nemělo by jít o pouhou slovní proklamaci, bez znalosti a osvojení si tradice a hodnot, z nichž královská města vyrůstala a k nimž se jejich obyvatelé hlásili. Soudě podle probíhajících oprav hrobu Aloise barona Pražáka (na snímku), hradišťského rodáka, ve 2. polovině 19. století nejvýznamnějšího moravského politika a posléze i českého ministra v rakouské vládě, se v tomto směru blýská na časy. Základní povědomí o tom, kdo byl a co znamenal JUDr. Alois Pražák, by mělo být součástí intelektuální výbavy každého středoškolsky vzdělaného Hradišťana.

A co tedy víme o muži, jehož monumentální náhrobek – z dálky patrný, i když je bez lešení jako v tuto dobu – patří k nejcennějším na mařatickém hřbitově?
Alois Pražák se narodil 21. února 1820 v Uherském Hradišti v zámožné měšťanské rodině a vyrůstal s pěti sourozenci – bratrem Augustinem, který však tragicky zahynul ještě coby student, a sestrami Annou, Rozálií, Karolínou a Amálií. Jeho otec vlastnil koželužnu, dvě usedlosti s pololánem ve Starém Městě a vinohrad v Mařaticích. Matka pocházela z italského rodu Pogliesů; její předkové se v Hradišti usadili na přelomu 16. a 17. století. Rodině Pražákově patřil dům na Mariánském náměstí, ten, kde je dnes obchod s domácími potřebami pana Červenáka. Obě rodiny, Pražákova i Pogliesova, patřily ve městě k těm váženým. Vzhledem k tomu, že Hradiště mělo v 19. století německý ráz, navštěvoval Alois školy německé, byť uměl dobře česky, protože v rodině se s dětmi mluvilo česky. V deseti letech studuje v Kroměříži piaristické gymnázium, v šestnácti filozofii v Brně, kde jsou jeho učiteli topograf Řehoř Volný a spisovatel Fr. Matouš Klácel, a od r. 1838 v Olomouci práva. Tady se seznamuje s rodinou Fanderlíkovou, z níž pocházel další významný moravský politik, který působil v Uh. Hradišti, Josef Fanderlík. Na studiích se probouzejí jeho vlastenecké city a prohlubuje se pod vlivem profesora Aloise Vojtěcha Šembery zájem o češtinu. V roce 1844 dosáhl Alois Pražák hodnosti doktora práv a o několik let později si otevřel v Brně vlastní advokátní kacelář.

O jeho politické kariéře rozhodl rok 1848 – po pádu kancléře Metternicha byl zvolen poslancem moravského zemského sněmu, kde záhy vynikal nad jiné jako skvělý řečník. Jeho životopisec Libor Vykoupil, z jehož studie čerpáme životopisné údaje, jej takto charakterizuje: „Mluvil vždy věcně a klidně, vyjadřoval se k širokému spektru problémů a byly mu svěřovány stále významnější referáty. Vynikajícím způsobem se zúčastnil rozpravy o obeslání či neobeslání frankfurtského sněmu. Jako moravský vlastenec se Pražák 14. dubna 1848 výrazně zasloužil o odmítnutí návrhu českých politiků spojit české země v jeden celek a rovněž sloučit jejich sněmy.“

Stal se osobností, která významně zasáhla do politického dění v monarchii; pod jeho vedením uskutečňovala země Morava vlastní národní politiku, nezávislou na politice staročeské, reprezentované Františkem Ladislavem Riegrem. (Morava v 19. století jako jedna ze zemí Koruny české měla vlastní zemský sněm a byla v rámci habsburské monarchie suverenním politickým subjektem. V tomto ohledu monarchie předčila současný polistopadový režim, který Moravě historické právo na zemské zřízení – zrušené komunisty po únoru 1948 – upírá. Pozn. aut.) V revolučním roce 1848, tehdy jako poslanec moravského sněmu, díky svým schopnostem a kvalitám vyjednávače sehrál Alois Pražák zcela zásadní roli při jednáních o zrušení roboty, což by mu samo o sobě mělo zaručit důstojné místo v učebnicích dějepisu, přinejmenším takové, jaké je věnováno politickým představitelům Země české té doby. Brzy nato byl zvolen za Hradiště do sněmu říšského a jeho politickým kolbištěm se stala Vídeň. V roce 1850 se oženil s dcerou olomouckého tiskaře a nakladatele Skarnitzla, s níž měl čtyři děti – syny Vladimíra, Jaroslava a Otakara a dceru Marii. Věnuje se advokacii a jako poslanec zemského sněmu a člen říšské rady je iniciátorem řady důležitých politických kroků, které směřovaly k prosazení státoprávních nároků Koruny české a rovnoprávnosti mezi Čechy (Slovany) a Němci v rámci monarchie. V roce 1879 vstupuje do nejvyšších pater politiky, když se stává v Taafeho vládě ministrem bez portfeje a v letech 1881-1888 ministrem spravedlnosti. V ministerských funkcích setrval až do roku 1892, když odstoupil ze zdravotních důvodů. Za své zásluhy byl císařem povýšem do šlechtického stavu, stal se baronem Pražákem, a zasedal v panské sněmovně. Na Moravě byl nezpochybnitelnou autoritou a když 30. ledna 1901 zemřel, upadla do smutku celá Morava. Jeho rodné město mu uspořádalo monumentální pohřeb, na kterém se s ním za Hradiště loučil starosta, lékárník Josef Stancl. Uherské Hradiště nemělo za celou dobu své existence významnějšího rodáka.

Hrobka Aloise Pražáka

JUDr. Alois Pražák se narodil 21. února 1820 v Uherském Hradišti a zemřel 30. ledna 1901 ve Vídni. Byl advokát, poslanec Říšské rady a od roku 1879 ministr rakouské vlády.
Rodinná hrobka na městském hřbitově v Mařaticích v níž je Alois Pražák pohřben, patří historicky k nejcennějším, nejen vzhledem k významu pohřbených osobností, ale také k charakteru uměleckého provedení. V únoru 2010 však, podle Květoslava Fryštáka z Městského úřadu v Uherském Hradišti, bylo zjištěno závažné poškození jednoho z nosných sloupů náhrobku. „Na základě provedených odborných expertíz včetně statického posouzení bylo konstatováno, že celá stavba o hmotnosti zhruba 21 tun je vysoce riziková, hrozí akutní nebezpečí zřícení. Neprodleně bylo provedeno provizorní statické zajištění pomníku ocelovými stojinami. Následně budou vyjmuty stávající poškozené sloupy a nahrazeny novým,i vyztuženými ocelí, v identickém tvaru. Předpokládané finanční náklady budou zhruba 125 tisíc korun. Doporučujeme převod do péče města a osvobození od placení poplatků,“ upřesnil Fryšták.

Jiří Jilík

14.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto
13

Podívejte se, jak pracovali poslanci, kteří se ucházejí o vaši přízeň

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

Sesbírali téměř sedmdesát podpisů a odnesli je na hradišťskou radnici s vírou, že úředníci vyslyší jejich argumenty a změní směr jednosměrky v části ulice Družstevní. Jenže narazili. Město trvá na svém, zákazová značka se přesouvat nebude.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení