Rodák z Kunovic totiž v divokém fotbalovém prostředí platil za jednoho z mála gentlemanů. Dnes se v kunovickém Panském dvoře uskuteční křest knihy Romana Smutného Vlastislav Mareček S pokorou vítězů. Na jejím vzniku se podílel i současný kouč 1. FC Slovácko Svatopluk Habanec.

Trenére, kniha S pokorou vítězů je vzpomínkou na vašeho kolegu Vlastislava Marečka. Můžete přiblížit vznik této knihy?

Na samém počátku jsem byl osloven autorem, že má zájem napsat knihu o Vlasťovi. Původní myšlenka byla, že se vytvoří určitý počet kapitol, které budou okomentované různými příběhy. Ty komentují například pan Škorpil, pan Komňacký, já, Pavel Hoftych a hromada dalších. Přiznám se, že jsem tu knihu ještě vytištěnou neviděl a nechám se jí v pátek mile překvapit. Ale abych se vrátil k tomu počátku. Když jsem se o myšlence vydat knihu dozvěděl, tak mi to nedalo a rozhodl jsem se na jejím vzniku určitým způsobem podílet. Chtěl jsem být minimálně ta osoba, která se postará o náklady a sponzory, tak, aby se kniha určitě vydala. Původně mělo vše zajistit jedno pražské nakladatelství, kde se ale začalo vše poněkud natahovat, a tak někdy v létě jsme se domluvili s jedním z místních ve spolupráci s jedním ze zlínských nakladatelství. Tam jsme cítili takové obrovské nadšení, že by se na tom rádi podíleli. Celá věc se neskutečně pohnula a snad během měsíce byly i sehnány prostředky, aby kniha mohla vzniknout.

Kniha se bude křtít v pátek na Panském dvoře v Kunovicích…

Přesně tak. Knihu budeme v Kunovicích na Panském dvoře poprvé prezentovat. Starostka Kunovic si celou věc vzala za své, že on jako rodák by si podobnou akci zasloužil. Takže od 19 hodin proběhne asi hodinová akce a prezentace knihy, kde si budeme připomínat některé příběhy s Vlastou spojené, budou tam lidé, kteří stáli za vznikem této knihy.

Vy jste se s Vlastou Marečkem znal, můžete teď na něj trochu zavzpomínat?

Když Vlasta přišel do Teplic, tak představil svůj nový systém, že bude mít pouze jednoho asistenta, kterým byl Jura Bartl. Druhý asistent, který bude současně trenérem B-mužstva, jsem byl já. Takže jsem v tu dobu fungoval mezi oběma mančafty, protože jejich propojení je vždy velmi blízké. Tohle byla moje éra spolupráce s Vlastou. Bylo to něco úplně jiného, než co jsem zažil s jakýmkoli jiným trenérem, protože on byl skvělý člověk. Kdybych ho o půlnoci požádal o pomoc, tak by neváhal a přijel by. Do všeho vždy uměl dát neskutečnou energii, ač mu to asi i poškodilo jeho zdraví, ale to by asi ani nebyl on, kdyby to tak nedělal. Ona na tom určitě byla bita i jeho rodina, ale tak to v naší branži je, rodina se s fotbalovým životem musí sžít.

Ovlivnil vás i nějak do vaší trenérské práce?

Určitě. Já měl trochu štěstí, že jsem mohl pracovat pod takovými trenéry, jako byl pan Uhrin starší, František Cipro, Franta Straka a Vlasta Mareček. Mým cílem bylo být jednou hlavním trenérem, a tak jsem si z každého bral ty dobré věci. To mě určitě posílilo všeobecně. Nejenom tedy Vlasta Mareček. On měl ale spoustu skvělých zásad, kterých se dodnes držím, jako je například příprava na utkání, kdy musíte mít pro hráče udělaný maximálně patnáctiminutový blok o soupeři, protože jinak vám tam hráči usínají a vy s tím máte čtyři hodiny práce (smích). Takže po čtyřech minutách obranná fáze, útočná fáze, obranné standardky a útočné standardky. Za šestnáct minut bylo všechno řečeno a nebylo potřeba hodinových rozborů. Jediné, co jsem si řekl, že nechci nikdy v den zápasu vypadat tak ustaraně jako on, protože on do tří do rána přemýšlel, že když se mu zraní hráč, koho tam dát. Ale více ani nebudu prozrazovat, protože o tom je jedna z mých kapitol.

Kde budou moci fanoušci knihu zakoupit?

Samozřejmě již při páteční besedě, ale následně jsme domluveni, že bude k dostání na stadionu ve fanshopu Slovácka při nedělním utkání se Slavií. Dále při klubové akci v pondělí v obchodním centru Centro Zlín, kde mimo jiné bude k vidění pohár pro vítěze Gambrinus ligy. Samozřejmě bychom si přáli, aby kniha byla v co nejvíce knihkupectvích, ale na rovinu říkám, že raději tu knihu budeme raději někam vozit, než aby distribuce brala obrovská procenta z prodeje. Kniha bude také k dispozici na e-shopu 1. FC Slovácko. Nás teď těší, že na základě její prezentace již nyní je o knihu velký zájem a je možné, že ani těch tisíc výtisků nebude stačit.

Související S pokorou vítězů. V Kunovicích pokřtí knihu o Vlastislavu Marečkovi