Najdou se i takové, které máje staví na zcela jiných místech, nebo nestaví vůbec.

„Naše obec máj bohužel nestaví. Dřív se stavěl uprostřed návsi. Místní obyvatelé si ale stěžovali na hluk a nekalosti, které tam mládež prováděla. Také tam jezdily motorky, tábořilo se a občané nemohli spát. Máj nestavíme asi už pět let. Byla bych ale velmi ráda, kdyby se tato folklorní tradice obnovila. Snažím se to znovu prosadit. Tato věc je zatím pouze v řešení,“ zasteskla si místostarostka Prakšic Irena Bandriová.

Další obcí, kde již roky nestává máj, jsou Buchlovice. Ty volí zcela jiná místa pro oslavy. „Stavění máje nikdy nebylo obecní akcí. Vždy se toho ujme některý z místních spolků, například hasiči. Je to už tradičním zvykem po několik let, Vše si zařizují sami. Hasiči stavěli máj u Krystýnkového na Smraďavce a na Buchlově U Špalka,“ prozradil místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský.

Mezi ty, které každoročně máj staví, patří například obce Staré Město a Kněžpole. „V posledních pěti letech staví hlavní máj soubor Dolina, dřív to dělali hasiči. Určují si, kdy bude postaven. Letos to bylo 1. máje na dvorku v místě stavby kostela. Za ty roky máj nestál asi jen jednou nebo dvakrát,“ sdělil starosta Starého Města Josef Bazala.

Obec Kněžpole má také stálé organizátory této akce. To řekla k průběhu každoročních oslav referentka obecního úřadu Iveta Hrušková. „Máj u nás staví mládež ročníku 1990 a 1991 společně s občanským sdružením Kněžpolská chasa. O datu stavby si rozhodují mladí sami. Letos stojí na návsi vedle hostince. V minulosti tu byl případ, kdy nám máj podřezali, ale postaven byl zatím každým rokem,“ poznamenala Hrušková. Většina obcí si stromy kupuje od lesních správ. Záleží na požadavcích i financích. „Menší máje stojí kolem čtyř set korun, větší máje kolem 20 metrů až tisíc korun. Nejčastěji se prodávají smrky, borovice již nejsou tak časté nebo jsou jen doplňkem k celému máji jako vršek. Stromy vydáváme podle kubíkových tabulek. Dále podle ceníků, od kterých se odvozuje cena za práce a závěrečná cena. Obce si odvoz zajišťují samy. V rámci naší správy máme pod sebou 124 obcí a stromů prodáváme zhruba okolo pětadvaceti až třiceti,“ informoval správce Lesní správy Luhačovice Josef Zezula.

Výjimkou v koupi je Suchá Loz, která si stromy obstarává sama. „Tradičně staví máj ročník, který dovršil osmnácti let. Letos se rozhodli pro stavbu na 1. máje uprostřed obce. Strom dostávají zdarma, protože obec má vlastní lesy, kde je pěstuje. Zatím se nám nestalo, že bychom máj nepostavili,“ zmínila Hana Drábková z obecního úřadu.

Sandra Vasková

Přečtěte si také:

Májku v Březolupech stavěly desítky nadšenců