„Milé," proletí mi hlavou a už se rozhlížím po předsálí. Některé dámy, které vídám během roku pouze v „pracovním", nemohu na první pohled v působivých róbách a se zbrusu novými účesy ani poznat. Ani pánové se nedali zahanbit. Elegantně střižené obleky, supermoderní motýlky i lakýrky snad z krokodýlí kůže, to vše se míhalo na reprezentačním plese města Uherské Hradiště.

„Zajdi si nahoru. Má tam vynikající košt Břeťa Jakubík," mrká na mne vtipný moderátor večera David Pavlíček. Vyšňořený je v bílém saku a kulatých brýlích. „To je kostým. Takový v retro duchu," objasňuje mi, když jej nechápavě pozoruji. „Jedinou nevýhodou jsou ty brýle, mám je půjčené a jsou v nich takové dioptrie, že přes ně nevidím. Musím nahlížet vrchem, proto šilhám a vypadám, že jsem notně požil," vysvětluje mi příběh svého oděvu. To už na něj volá ředitel Klubu kultury a organizační duše plesu Antonín Mach. Zřejmě jdou řešit pár organizačních maličkostí.

Nabízím ženě rámě a snažíme se kolem obří fronty u šaten dostat do druhého patra. „To je fronta na lístky," vyvrací žena mou teorii o tom, že všem dámám se tradičně chce na záchod. Má pravdu. Lístky jdou na dračku. Když se dívám do itineráře plesu a sleduji několik stran, na nichž jsou dárky do tomboly, chápu. Také nakupujeme. A dokonce vyhráváme. Kosmetický balíček.

Horní patro Klubu kultury je nebývale plné. Že by všechny táhl ten košt? Ne. Většina elegantních tanečníků degustuje zatím jen gurmánské speciality z rautového stolu. V malém sále, kde se koštuje Jakubíkovo víno, jsou zatím jen fajnšmekři. Chvíli po zahájení plesu je obsazený jen jediný stůl, sedí u něj manželé Ivo a Milada Frolcovi s přáteli. „Pojďte okoštovat. Pro vás bude tady ta rulanda bílá," vyzývá nás vyhlášený vinař Břetislav Jakubík ze Zlechova a jeho usměvavá žena Pavlína už nám chystá pohárky. A měl pravdu. Ta rulanda byla přesně pro nás. Na koštu jsme totiž strávili velkou část večera. A zodpovědně jsme zkusili všechny vzorky. Bohužel, i na úkor tance.

Když s úderem hodiny po půlnoci odcházíme, odnáším si mimo výhry z tomboly i spoustu zážitků. Poprvé v životě jsem třeba postřehl bílé ubrusy v legendárním Tomi baru, poslechl jsem si výbornou cimbálovou muziku a viděl, že Uherské Hradiště je město zdatných tanečníků. Hodnotit ples je těžké, ale výstižná je myslím věta uherskohradišťského starosty Stanislava Blahy: „Jsme si vědomi, že na bál, který zahajuje ve městě plesovou sezonu, je po vánočních svátcích i po silvestru příliš brzy. Navzdory tomu je ale ples hojně navštívený, což svědčí o tom, že je u lidí oblíbený. A to je pro mě velice důležité. Prostě, jsem spokojený."

Související Ples města Uherské Hradiště: kvalitní program i pohoštění, pro dámy růže