Festival ve Slovinsku byl zajímavě organizován – podílely se na něm čtyři slovinské soubory (KUD Oton Župančič z Artiče, Javorje Šmartno pri Litiji, Vidovo Šentvid pri Stični a Kres Novo Mesto), které hostily zahraniční hosty, kromě Světlovanu to byly kolektivy ze Španělska (Xinglar), Maďarska (Árendás) a Bosny (KUD Piskavica).

„Program byl náročný, poněvadž každý den se vystupovalo v jiné obci, například v našem Artiči, v Žužomberku, Novom Meste, v Šentvidu pri Stični, v Brežici. Kromě toho byly zkoušky na vystoupení, slavnostní průvod souborů v Ljubljani, setkání s jednotlivými soubory, vzájemné výuky tanců či improvizovaná vystoupení. V Žužomberku jsme byli 1. května, a tak jsme zatancovali i při stavění máje. Domácí na nás byli dobře připraveni, prostudovali veškeré webové stránky o Bojkovicích a mají zájem o družbu,“ sdělila nám vedoucí souboru Jana Kahounová. A tanečnice Marta Hejčlová doplňuje: „Všechna vystoupení probíhala v báječné domácké atmosféře. Ze zahraničních souborů nám byli nejbližší Španělé, moc se jim například líbila naše souborová trička. Došlo na výměny a budeme muset další dotisknout a poslat poštou. Dokonce nás při improvizovaném vystoupení v obchodním centru Mercator začlenili do svého programu, museli jsme s nimi zatančit jejich tanec, a totéž nám provedli při galakoncertu v Artiči. Také naši hostitelé byli velmi srdeční a přátelští, spali jsme v rodinách členů souboru, a jelikož je to vinorodý kraj a každý má nějaký vinohrad, tak bylo veselo a cítili jsme se jako doma. Všichni se moc těší do Strážnice.“

Ani po návratu ze Slovinska se však soubor Světlovan nechystá k odpočívání. Připravuje se totiž na vystoupení v Praze 17. a 18. května, kde se představí v Národopisném muzeu Kinského zahradě, v sobotu fašankovou obchůzkou a v neděli blokem tanečních čísel.

Miroslav Potyka