Průzračný mok přišla v sobotu koštovat i starostka Sušic Vlasta Háblová. „Jsem ráda, že se kulturní komisi při obecním úřadě podařilo po několika letech obnovit košt pálenek, dodaných převážně pěstiteli ovoce z naší obce. Předložené vzorky slivovice, která utužuje zdraví a dodává chuť do života, nebyly posuzovány odbornými degustátory, ale návštěvníky koštu,“ naznačila starostka.

Každý účastník koštu měl za úkol posoudit chuť, čirost a vůni destilátu a oznámkovat jej maximálně šedesáti body. „Ty vepsal na anketní list a odevzdal jej pořadatelům, kteří po sečtení bodů vynesli následující verdikt. Šampionem koštu se stala slivovice sušického občana Miroslava Velcera. K diplomu za prvenství dostal ještě talíř plný masových rolád,“ přiblížil výsledky ochutnávky sušický zastupitel Petr Rudžik.

„Přesvědčily jsme se, že v obci máme nejen dobrou slivovici, ale i šikovného kuchaře Jakuba Šlechtu. Ten košt pálenek obohatil o několik talířů obložených masovými a sýrovými roládami, ale i ovocem. Všichni ochutnávači se olizovali až za ušima,“ tvrdily shodně Božena Huťková, Věra Šilcová a Milena Řimáková.