„Opravy Zámečku si už vyžádaly třicet milionů korun. Nyní je tam nově otevřená restaurace, sál, salonek, kuchyně a sociální zázemí pro personál. V budoucnu chceme ještě interiérově vybavit obřadní a výstavní síň a vybudovat hotel,“ poznamenal místostarosta Strání Pavel Mimochodek s tím, že další práce se budou odvíjet od výše dotací.

PRVNÍ FOTOGALERIE ZDE

Již tento víkend si mohli místní prohlédnout Zámeček, na jehož opravy čekali téměř čtyři roky. V prvním patře Zámečku na ně čekala také výstava obrazů Stanislava Knotka. V pátek byla na programu taneční zábava s kapelou Sacchie Phantes a setkání pěveckých sborů při cimbálovce.
„V sobotu přišel na řadu večer české a moravské dechové hudby. V neděli se po slavnostní mši konal sedmý ročník festivalu dechových hudeb,“ vyjmenovala vedoucí tamního informačního centra Barbora Kubíčková.

Existence panského dvora ve Strání je v písemných pramenech doložena již v roce 1592. Zhruba do dnešní podoby před rekonstrukcí byla renesanční budova přestavena Gundakarem z Liechtensteina někdy po roce 1650. Lovecký zámeček svou funkci ztratil na počátku 18. století a je zmiňován jako správní budova, sídlo lesní správy se zájezdním hostincem. V roce 1850 došlo v areálu zámečku k zásadním úpravám. Byla odbourána jižní část západního křídla včetně původního schodiště, rozsáhle přebudována hospodářská stavení. Krajská správa lesů předala zámeček obci Strání v roce 1960. Zdroj: www.strani.cz

Přečtěte si také:

Ve Strání otevřeli nově zrekonstruovaný zámeček

Den obce Strání: Stanislav Knotek instaluje obraz