Právě zde se totiž konalo Kulturní léto v Senátu, jež je příležitostí představit různé regiony České republiky prostřednictvím kulturního vystoupení pod patronací jednotlivých zákonodárců. Senátorka Hana Doupovcová si k prezentaci Slovácka tentokrát vybrala právě Straňanku.

Na úvod koncertu představila publiku nejen kapelu, ale také obec Strání a přidala pozvánku k návštěvě Slovácka a Zlínského kraje. Pak už následoval průřez repertoárem vyhlášené dechovky – moravské lidové písničky, ukázky z koncertních skladeb i hudba ryze taneční. Nechyběly ani známé písničky, při nichž si diváci spolu se zpěvačkami Straňanky Danou Hniličkovou, Marií Salajkovou a zpěvákem Jiřím Gavendou, jakož i s kapelníkem Petrem Houštěm zazpívali a v závěru si vytrvalým potleskem vyžádali několik přídavků. „Byl to opravdu vydařený koncert,“ řekl po jeho skončení kapelník Houšť. „Publikum bylo spokojené a my tím pádem také. V tak pěkném prostředí, jako je tato sala terrena a celá Valdštejnská zahrada, se snad ani jinak než dobře muzikanti i diváci nemohou cítit,“ uvedl kapelník.

I senátorka byla z vystoupení Straňanky potěšená. „Reprezentovat se máme tím nejlepším, proto jsem se obrátila na kapelníka Petra Houště. Dlouholetá historie, úspěchy na festivalech i přehlídkách a pověst, jakou Straňanka na Slovácku má, to všechno byly důvody, proč jsem si tentokrát vybrala právě tuto kapelu. Nechybovala jsem,“ řekla po koncertu.

„Kolega senátor Miroslav Nenutil se původně chystal na Pražský hrad na výstavu a přišel si poslechnout jen pár úvodních písniček. Nakonec výstavu oželel a zůstal až do konce,“ usmála se Doupovcová. „Mezi diváky byla i řada cizinců, kteří byli touto ukázkou lidové kultury od nás ze Slovácka viditelně překvapeni – obdobné momenty jsem zažila i při loňském vystoupení Děcek z Kunovic. Jako by se najednou o České republice dozvídali něco, co nemají ve svých průvodcích a turistických itinerářích zaměřených úzce pouze na Prahu a několik dalších nejznámějších míst, jež jim cestovní kanceláře poněkud jednotvárně nabízejí. V bourání stereotypů máme zřejmě stále co dohánět i na tomto poli,“ shrnuje své poznatky senátorka.

Zdeněk Kučera, Martin Nevyjel