„Ke spolupráci jsme vyzvali také naše obyvatele, a to prostřednictvím dotazníku, který je k dispozici na městských internetových stránkách. Lidé tam mohou vyjádřit svůj názor na úroveň informovanosti našich památek,“ uvedl Kryštof.
Za pouhý týden, kdy je dotazník vyvěšený, se už ozvalo několik lidí, kteří potvrdili názor radních. „Například na otázku, jestli mají návštěvníci města dostatek možností seznámit se s historií jednotlivých památkových objektů, uvedli všichni, že určitě ne. V našem městě se proto chystáme vybudovat turistický okruh, který provede návštěvníky i místní obyvatele po nejvýznamnějších pamětihodnostech v Uherském Brodě,“ prozradila vedoucí městského informačního centra v Uherském Brodě Libuše Pipalová.
Brodští mají v plánu umístit na trasu pět zvukových průvodců, které by turisty informovali o historii města a jeho konkrétních památek. Plánovaná stezka by měla obsahovat také tři odpočinkové zóny. „Dva zvukové panely by měly obsahovat rozsáhlejší informace a tři už konkrétnější podrobnosti o památce, u které budou umístěny. Stezka bude začínat u hradeb nad schody od vlakového nádraží, povede ke kostelu Jana Husa, na náměstí, kolem kláštera, městského informačního centra, Muzea Jana Amose Komenského a zpátky k domu Komenského,“ vyjmenovala Pipalová.
Historie braillovým písmem
Zvukové panely mají posloužit také handicapovaným návštěvníkům města – informace na panelech budou také psané braillovým písmem. Podnět ke zlepšení orientace ve městě dostali Uherskobrodští přímo od turistů.
Pokud by radní získali dotaci z evropských fondů, mohli by s realizací projektu začít už v příštím roce.
V současné době organizuje městské informační centrum pravidelné prohlídky s průvodcem v Dominikánském klášteře a turistům poskytuje propagační materiály. „Chceme však vytvořit nové, aktuální a hlavně zabránit opomíjenosti památek,“ dodala Pipalová.
V Uherském Hradišti funguje jeden zvukový panel už několik let přímo na hlavním Masarykově náměstí. „V infocentru turistům poskytujeme zdarma plánek města nebo jim poradíme, kam se mají jít podívat. Jezdí k nám z osmdesáti procent domácí turisté a z cizinců nejvíce převažují Slováci,“ uvedla pracovnice Městského infocentra Uherské Hradiště Lenka Durďáková.