VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Komně: Oslavy byly divoké

Komňa /ROZHOVOR/ – „Absolutním vítězem soutěže Vesnice roku 2011 se stává obec Komňa!“ Když si 64letý starosta Komně Karel Navrátil vyslechl v sobotu odpoledne na Lázeňském náměstí v Luhačovicích tuto větu, lehounce se s ním zahoupal svět.

16.9.2011
SDÍLEJ:

Komňa. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Bohun

„Byl to neopakovatelný pocit. Zvítězit v takové konkurenci, to nečekal ani ten největší optimista. Takový úspěch se rovná zázraku,“ přiznal Navrátil Slováckému deníku hned v neděli dopoledne, ještě rozechvělý z bouřlivých nočních oslav, které mu Komňané přichystali. V Luhačovicích byl totiž jen s hrstkou lidí z obce, protože velká část ostatních ji byla reprezentovat na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. I ti svého starostu pak doma vítali jako velkého hrdinu.

„Byly to oslavy, jako když se naši stali mistry světa v hokeji. To bylo najednou aut po dědině, troubení a rozevlátých praporů. Jezdili jak pominutí, to jsem ještě nezažil,“ přiznává se spokojeným úsměvem a dodává, že se v Komni slavilo skoro až do nedělního rána. I když však mluví o obrovském štěstí, dobře ví, že se nedostavilo samo od sebe. „Je to ocenění naší společné dlouholeté práce, pěkný dárek k 750. výročí první písemné zmínky o obci, které jsme letos oslavili,“ tvrdí muž, který sedí v tamním starostovském křesle už šesté volební období, neskutečných 21 let. A také tato skutečnost byla tím, co ve prospěch Komně rozhodovalo. „Hodnoticí komise to chápala jako významný moment. Vnímali jsme to tak, že obyvatelé obce oceňují, že se jim tam dobře žije, a proto Karla Navrátila už dvacet let opakovaně volí do zastupitelstva,“ vysvětluje vlčnovský starosta Jan Pijáček, jeden ze třinácti hodnotitelů, kteří nakonec o vítězství Komně jednohlasně rozhodli. A čím vším hodnotitele, převážně z Čech, Komňa zaujala?

„Například tím, jak dlouhodobě a koncepčně, ve všech rovinách života udržuje tradice, zatímco jinde je především křísí,“ argumentuje Pijáček, podle něhož se to v Komni projevilo ve tvorbě veřejného prostranství, zeleně, údržbě starých objektů a historických památek, zachování urbanistického rázu vesnice a výsadbě původních dřevin. „Oni mají ve svém katastru spoustu kamenných propustků dvě stě, tři sta roků starých, které obnovují původní technologií,“ doplňuje Pijáček další z příkladů a dodává, že kromě svého archaického fašanku ohromili hodnotitele tamní hasiči svým cvičením se žebříky, které se tam traduje od roku 1923.

„To, co velmi zapůsobilo, byla dlouhodobá cílená práce. Oni měli perfektně zpracované všechny koncepční dokumenty rozvoje vesnice a co je důležité, snaží se i dnes fungovat jako jejich předkové, tedy s velkou mírou soběstačnosti. Mají vlastní vodovod a spoustu hektarů obecních lesů, které nerozprodávají, ale naopak v nich hospodaří a skupují je od jiných,“ tvrdí Pijáček. Vítězství Komně zajistilo přísun tří milionů korun do obecní kasy. Je to třetina jejich celoročního rozpočtu. Jak s ní naloží, to starosta ještě neví přesně. „O tom rozhodne zastupitelstvo,“ říká. Jisté je, že pro 585hlavou obec je celorepublikové vítězství velkým zadostiučiněním. „Cítím to jako velký závazek, dědina ale musí šlapat dál, nemůžeme usnout na vavřínech,“ má starosta jasno.

Komňa vítězem? Nakonec se na tom všichni shodli

Jedním ze 13 členů hodnotitelské komise soutěže Vesnice roku 2011 byl za Sdružení místních samospráv ČR vlčnovský starosta Jan Pijáček (na snímku). Ten Slováckému deníku prozradil, čím na něj i na ostatní komisaře Komňané zapůsobili, že jejich obec dosáhla celorepublikového úspěchu.

Jak se vám rozhodovalo o vesnici, která vám byla tak regionálně blízká?

Při tom finálním rozhodování záleželo na tom, čím mimořádným která obec zaujme. Musel jsem se úplně oprostit od toho, že je ve hře vesnice z mého okresu a hodnotit objektivním pohledem. Mně a také další členy komise Komňa zaujala tím, jak dlouhodobě a koncepčně, ve všech rovinách života udržuje tradice, zatímco jinde je především křísí.

Můžete přiblížit, jakým způsobem členové komise nakonec vybírají tu celorepublikovou Vesnici roku?

Tomu definitivnímu rozhodování předcházela návštěva Vesnic roku 2011 ve všech krajích. Na každou jsme měli přesně čtyři hodiny od chvíle, kdy nám ji začalo vedení obce představovat. Po týdenním cestování napříč republikou jsme měli týden na rozmyšlenou. Minulý pátek se komise sešla a každý řekl, jak by obsadil první tři místa a svůj tip musel zdůvodnit. Z toho vznikla skupina sedmi nejžhavějších kandidátů. Pak jsme se vzájemnou diskuzí, asi po čtyřech kolech dobrali k jednotnému názoru, což je zásadní. Jednoznačná shoda. Pak už následovalo rozhodování o tom, komu se udělí putovní pohár Folklorního sdružení jako ocenění folklorního života v obci a udržování tradic. Ten získala Komňa také.

Autor: Pavel Bohun

16.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pod stromeček dostanou tisíce od zaměstnavatele

ZŠ Staré Město - třída 1. C paní učitelky Lenky Zábranské.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Staré Město

Česko si opět zazpívá koledy i na Slovácku. Už dnes v 18 hodin

FOTOGALERIE / Nejen celou naši republiku, ale i některá místa v Evropě a ve světe propojí 13. prosince v 18 hodin akce Česko zpívá koledy.

AKTUALIZOVÁNO

Zranění řidiček zavinilo nedání přednosti

Nehodu, která se stala v centru slovácké metropole v úterý 12. prosince před osmou hodinou ranní, zřejmě zavinila pětadvacetiletá řidička osobního vozidla značky Kia.

Na silnicích na Slovácku nečíhají žádné komplikace

Po divokých dnech, kdy dopravu na mnoha místech komplikovaly spadlé stromy po vichřici, panuje na silnicích na Slovácku klid.

Okružní křižovatka za 11 milionů v Brodě je symbolicky otevřená

FOTOGALERIE / Vše začalo 4. července a v polovině prosince je hotovo. Řeč je o okružní křižovatce na náměstí Svobody v Uherském Brodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT